JARČUŠKA OZNÁMIL ZAČIATOK OČKOVANIA, OBČANIA BUDÚ NOSIŤ VAKCINAČNÝ PREUKAZ

Slovensko má podľa ministerstva zdravotníctva SR nakontrahovaných 18 miliónov vakcín, pričom 3,3 milióna obyvateľov je v pláne zaočkovať. Očkovanie bude bezplatné a zatiaľ dobrovoľné, každý občan bude mať očkovací preukaz, v ktorom bude uvedené kedy a čím bol zaočkovaný. Jarčuška sa dá zaočkovať pred kamerami.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 18.12.2020

Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že prvá vakcína na ochorenie COVID-19 príde na Slovensko 26. decembra tohto roka. Prvý obyvateľ Slovenska by mohol byť zaočkovaný možno už 27. decembra. Potrebná miera preočkovania je podľa Matovičovho poradcu Pavla Jarčušku na úrovni 70 percent. V takzvanej pilotnej fáze to bude 10-tisíc vakcín pre 5-tisíc obyvateľov, keďže očkovanie bude dvojfázové. Slovensko má podľa ministerstva zdravotníctva SR nakontrahovaných 18 miliónov vakcín, pričom 3,3 milióna obyvateľov je v pláne zaočkovať.

Očkovanie bude bezplatné a zatiaľ dobrovoľné, každý občan bude mať očkovací preukaz, v ktorom bude uvedené kedy a čím bol zaočkovaný. Slovenská republika prijala stratégiu očkovania proti koronavírusu už 11. decembra. Očkovať sa budú len ľudia nad 18 rokov a vakcinácia prebehne v štyroch vlnách. Bežná populácia by sa mala k vakcíne dostať v marci alebo v apríli, pretože prvej vlny sa zúčastnia len pracovníci prvej línie. Očkovanie bude mať štyri vlny. V prvej budú zdravotníci, domovy sociálnych služieb, policajti či vojaci. V druhej  budú zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí. Do tretej vlny spadajú osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, učitelia. A v štvrtej vlne  budú ostatní záujemcovia nad 18 rokov.

 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus:

 

Za mimoriadne dôležité Matovičov poradca - infektológ Jarčuška označil silnú, kvalitnú a správne načasovanú očkovaciu kampaň do ktorej by sa podľa neho mal zapojiť každý, kto dokáže osloviť väčšie skupiny ľudí. 

 

Z profesora Krčméryho a Matovičovho poradcu infektológa Jarčušku musia mať farmakologické firmy obrovskú radosť, pretože lepších propagandistov na dosiahnutie ich obrovských ziskov ani nemohli nájsť.

 

Jarčuška a Krčméry sú zástancovia povinného očkovania, ktoré by podľa nich bolo najlepšie, nariadiť všetkým občanom! Krčméry, hovorí, že „musíme zaočkovať všetkých občanov „schengenu“, ak chceme naďalej voľne cestovať. Ak chceme mať pokoj s Covidom aspoň na rok, tak musí byť očkovanie povinné, tak ako je to v prípade osýpok, rubeoly, tetanu, záškrtu, lebo všetci vedia, že sú to strašné choroby“ povedal Krčméry. Zároveň by nebol rád, aby sa inak pristupovalo k ochoreniu Covid 19 – tiež je to strašná choroba, povedal Krčméry.

Dnes sa občania dozvedeli, že každý zaočkovaný človek dostane očkovací preukaz, v ktorom budú zaznamenané údaje o očkovaní. Veľká Británia sa stala jednou z prvých krajín, ktorá začala s masívnym očkovaním sa očkovací pas stal už realitou. Očkovacie preukazy im v budúcnosti zabezpečia voľnejší pohyb. Preukaz bude mať veľkosť kreditnej karty a budú na nej zaznamenané všetky dôležité informácie ohľadom očkovania. Bude niesť údaje o type vakcíny, várky a dátum, kedy mu bola do tela vpichnutá. A presne v tomto štýle pracuje aj EÚ, ktorá bude vyžadovať vakcinačný pas. Európska únia na spoločnom vakcinačnom pase pracuje už dva roky a súčasná epidémia celý proces len urýchlila. Únia vraj týmto spôsobom mieni motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať, pretože inak budú mať problém pri cestovaní.

Pas by mal fungovať podobne ako medzinárodný očkovací preukaz, ktorý v niektorých krajinách vyžadujú už aj dnes. Bývalý minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula v rozhovore pre MF DNES naznačil, ako by vakcinačný pas mohol fungovať: „Ak budete cestovať do zahraničia, na hraniciach môžu vyžadovať preukaz, kde skontrolujú, či bol občan zaočkovaný. Ak áno, môže ísť kamkoľvek a nemusí nikomu dokazovať, či bol alebo nebol testovaný. Zároveň bude môcť chodiť bez rúška a využívať všetky výhody očkovania. Potom možno ľudia zistia, ako ich nezaočkovanosť obmedzuje a rozhodnú sa zaočkovať. Ako uviedol, on sám sa dá zaočkovať. Súčasný minister zdravotníctva ČR Jan Blatný však situáciu upokojuje a hovorí, že očkovanie a ani vakcinačný pas nebudú povinné. „Je to len spôsob, akým sa EÚ snaží štátom povedať, kam patríme a chceme patriť.“ Podľa Blatného sa EÚ snaží pomôcť tým, ktorí budú cestovať. Uviedol, že bude určite jednoduchšie cestovať s kartičkou vo vrecku, ako sa pred každou cestou zo štátu nechať testovať a dokazovať, že je negatívny. Podľa Blatného má očkovací preukaz len uľahčiť cestovanie. „

Plány na zriadenie covid pasu mal už na jar tohto roka chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli, aby mohli ľudia cestovať naprieč celou EÚ, no nakoniec sa detaily jeho plánov na verejnosť nikdy nedostali. Zrejme preto, že Európska komisia má jasno o spoločnom očkovacom preukaze už od roku 2018. Konkrétne práce na príprave preukazu sa začali už v minulom roku a v roku 2022 sa očakáva návrh spoločného očkovacieho dokumentu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.