JE ROZHODNUTÉ

Predseda sa po sobotňajších voľbách zmení v šiestich krajoch

Foto TASR/PAVOL ZACHAR
Dátum 05.11.2017

BRATISLAVA 4./5. novembra (TASR/Extra plus) - Obyvatelia Slovenska si v sobotňajších voľbách volili nových poslancov a predsedov samosprávnych krajov. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si volíme na Slovensku piatykrát. Doteraz sme volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Tentokrát nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Žilinský kraj

V 57-člennom zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja obsadia nezávislí kandidáti 25 poslaneckých kresiel, koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS 16 poslaneckých kresiel, strana Smer-SD 11 poslaneckých kresiel a SNS päť poslaneckých kresiel. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

V ŽSK prišlo k volebným urnám 192.459 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 33,84 percenta. Predsedníčkou ŽSK sa stala Erika Jurinová (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS), ktorá získala 82.034 hlasov (43,67 percenta). 

Nitriansky kraj

Strana Smer–SD stratila svoju dominanciu v Zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Podľa neoficiálnych výsledkov volieb bude 54-členné zastupiteľstvo tvoriť 17 poslancov koalície Smer-SD, SNS a Most–Híd, 11 poslancov SMK–MKP, desať poslancov koalície SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS, jeden poslanec strany ĽSNS a 15 nezávislých poslancov. 

Zmenu rozloženia síl v Zastupiteľstve NSK si uvedomuje aj staronový predseda kraja Milan Belica. „Bodaj by sa stalo, aby som mal troška silnejšiu podporu v parlamente. Lebo podpora v parlamente nie je o mne, nie je o poslancoch, je o kraji, jeho rozvoji. Pokiaľ by sa mali robiť nejaké prieky a ten vývoj by mal byť brzdený, nie je to nič dobré pre ľudí,“ komentoval nové zloženie krajského parlamentu Belica.

Trenčiansky kraj

V 47-člennom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) bude v nasledujúcom päťročnom volebnom období najviac poslancov, ktorí kandidovali ako nezávislí. V regionálnom parlamente obsadia 22 kresiel. Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. 

Celkovo mohlo v TSK voliť 493.851 ľudí, volebná účasť dosiahla 26,32 percenta. Post predsedu TSK obhájil Jaroslav Baška (Smer-SD, SNS, Most-Híd, SZ) so ziskom 49,98 percenta hlasov. 

Prešovský kraj

Volebným víťazom na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja je Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA), ktorý získal 72.366 platných hlasov, čo je 40,36 percenta. Ide zatiaľ o neoficiálne výsledky, ktoré zverejnil na svojej webovej stránke Štatistický úrad SR.

V kraji bolo zapísaných 639.324 oprávnených voličov. Volilo sa v 1009 okrskoch. Volebná účasť v kraji bola 29,40 percenta. 

Nové krajské zastupiteľstvo bude pracovať v zložení nezávislí poslanci s počtom 22 mandátov, koalícia KDH, SaS, OĽaNO, NOVA bude mať 19 poslancov, Smer-SD získala 16 poslancov, SNS dvoch a po jednom mandáte Úsvit, Demokratická strana a Most-Híd. Do zastupiteľstva sa dostalo veľa nových mien, posilnila sa pravica a narástol počet nezávislých.

Do krajského parlamentu si voliči v 13 obvodoch zvolili 62 poslancov z 500 kandidátov. Celkovo vo voľbách podalo kandidačné listiny 26 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia, ostatní kandidovali ako nezávislí.

Bratislavský kraj


V Bratislavskom samosprávnom kraji sa sobotňajších volieb do orgánov samosprávnych krajov zúčastnila takmer tretina oprávnených voličov (31,34 percenta). Ich hlasy rozhodli o novom predsedovi VÚC i výraznej personálnej obmene krajského zastupiteľstva. Vyplýva to z definitívnych, no zatiaľ stále neoficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) na svojej stránke.

Vo voľbách predsedu rozhodli voliči o víťazstve kandidáta pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraja Drobu, ktorý získal 20,42 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil nezávislý kandidát Rudolf Kusý so ziskom 18,55, na treťom takisto nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, ktorý získal 17,52 percenta hlasov. Doterajší predseda BSK Pavol Frešo, ktorý sa ako nezávislý kandidát uchádzal o tretí mandát v rade, skončil na piatom mieste so ziskom 10,88 percenta hlasov, ešte pred ním sa umiestnil ďalší nezávislý kandidát Ján Mrva so ziskom 15,97 percenta hlasov.

Košický kraj

Novým predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) sa stal Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA), ktorý tesne porazil Richarda Rašiho.  Trnka získal od voličov vo voľbách 59.599 hlasov, teda 37,8 percenta. Rašimu sa podarilo získať 58.724, teda 37,24 percenta. Na víťazstvo mu chýbalo 875 hlasov. Právo voliť v Košickom kraji malo 630.178 občanov. Celková volebná účasť dosiahla 26,73 percenta.

Trnavský kraj

Novým predsedom Trnavského samosprávneho kraja sa v tohtoročných voľbách stal Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ) so ziskom 43,11 percenta hlasov (48.307 voličov). Na tomto poste nahradí Jozefa Mikuša, ktorý vo voľbách skončil druhý. Dostal pritom 34.244 hlasov, čo predstavovalo 30,56 percenta. Na treťom mieste sa umiestnil József Berényi so ziskom 17,02 percenta. Celkovo mohlo v TTSK voliť 473.880 ľudí, volebná účasť dosiahla 24,74 percenta.

Banskobystrický kraj

Novým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja sa stane nezávislý kandidát Ján Lunter. Lunterovi sa podarilo od občanov získať 99.169 hlasov, teda 48,53 percenta. Porazil tak doterajšieho predsedu Mariana Kotlebu, ktorý získal 47.502 hlasov, teda 23,24 percenta. K urnám malo právo pristúpiť 526.978 voličov. Volebná účasť dosiahla 40,29 percenta.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.