A JE TO TU ZAS! VEDCI OBJAVILI NOVÝ VARIANT KORONAVÍRUSU - POMENOVALI HO OMIKRON

Nový variant koronavírusu bol identifikovaný v Juhoafrickej republike a dostal pomenovanie omikron“ podľa v poradí 15. písmena gréckej abecedy. Je vraj rovnako nákazlivý ako delta. 

Foto sita/ap
Dátum 27.11.2021

Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok pomenovala nový variant koronavírusu identifikovaný v Juhoafrickej republike ako „omikron“ podľa v poradí 15. písmena gréckej abecedy.

Klasifikovala ho zároveň ako vysoko nákazlivý variant a zaradila ho do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza i celosvetovo najrozšírenejší delta variant.

Variant s pôvodným označením B.1.1.529 bol prvýkrát nahlásený WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Ako uviedla oficiálna stránka WHO, prvá známa potvrdená infekcia variantom B.1.1.529 bola zo vzorky odobratej 9. novembra.

Vedcov znepokojuje vysokým počtom mutácií a potenciálne rýchlym šírením. „Veľmi vysoký počet mutácií vyvoláva obavy z predpokladaného imunitného úniku a prenosnosti,“ vyjadril sa Tulio de Oliveira zo Siete pre genomický dohľad v Juhoafrickej republike.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.