JOUROVÁ: KREMEĽ SI VYBRAL SLOVENSKO AKO ÚRODNÚ PÔDU NA ZASAHOVANIE DO DEMOKRACIE

Európska únia vystríha miliardáda Elona Muska pred dezinformáciami a ruskou propagandou. Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová upozornila veľké platformy sociálnych médií, aby boli ostražité v čase volieb pred rizikom dezinformácií. 

Foto TASR/AP
Dátum 26.09.2023

Európska únia (EÚ) varovala Elona Muska, aby dodržiaval nové pravidlá týkajúce sa falošných správ a ruskej propagandy. Stalo sa tak po tom, čo vyšlo najavo,o že jeho sociálna sieť X, donedávna známa ako Twitter, má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov zo všetkých veľkých platforiem sociálnych médií. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Podľa vôbec prvej správy zaznamenávajúcej príspevky, ktoré sa budú považovať za nezákonné v celej EÚ podľa zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý vstúpil do platnosti v auguste, bol Facebook druhým najhorším porušovateľom. Facebook a ďalšie technologické giganty, vrátane Googlu, TikToku a Microsoftu, však podpísali kódex postupov, ktorý Únia vypracovala, aby sa zabezpečilo, že sa budú môcť včas pripraviť na fungovanie v medziach novej legislatívy.

Twitter kódex opustil, ale podľa nového zákona musí dodržiavať pravidlá alebo čeliť v Únii zákazu. „Existujú povinnosti podľa tvrdého zákona. Takže moja správa pre Twitter/X je, že ho musíte dodržiavať. Budeme sledovať, čo robíte,“ vyjadrila sa podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Dvestostranová správa je popisom práce, ktorú veľké platformy vykonali v prvých šiestich mesiacoch tohto roku, aby sa pripravili na súlad s novým zákonom, a odkrýva zákulisné snahy Facebooku a iných o prelomenie ruskej propagandy, nenávistných prejavov a iných dezinformácií. Youtube, videoslužba Googlu, v správe uviedla, že odstránila viac ako 400 kanáloch zapojených do ruského koordinovaného ovplyvňovania a samotný Google odstránil reklamy z takmer 300 webstránok s väzbami na „štátom financované propagandistické stránky“. Meta, materská spoločnosť Facebooku, rozšírila svoju kontrolu faktov na 26 partnerov pokrývajúcich 22 jazykov EÚ vrátane slovenčiny a češtiny. Činnosť k zákonu zosúlaďuje aj videoplatforma TikTok, ktorá kontroluje fakty v ruštine, ukrajinčine a 17 ďalších jazykoch a má partnerstvo s tlačovou agentúrou Reuters.

„Ruský štát sa zapojil do vojny myšlienok, aby znečistil náš informačný priestor polovičnou pravdou a klamstvami, aby vytvoril falošný obraz, že demokracia nie je o nič lepšia ako autokracia,“ povedala Jourová. Únia je obzvlášť znepokojená z ruskej propagandy na sociálnych sieťach pred kľúčovými voľbami na Slovensku v sobotu a v Poľsku 15. októbra. Kremeľ si podľa Jourovej vybral Slovensko viac ako Poľsko ako „úrodnú pôdu“ na rozdelenie a zasahovanie do demokracie.

Eurokomisárka upozornila veľké platformy sociálnych médií, aby boli ostražité v čase volieb, vrátane budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu, pred rizikom dezinformácií. Kremeľská propaganda je podľa nej „zbraňou masovej manipulácie v hodnote niekoľkých miliónov eur, ktorá je vnútorne zameraná na Rusov, ako aj na Európanov a zvyšok sveta. A toto musíme riešiť. Veľmi veľké platformy musia riešiť toto riziko“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.