KABINET BEZ DÔVERY

Poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský pred samitom NATO vo Vilniuse vyhlásil: Úradnícka vláda bude pokračovať v podpore Ukrajiny, je to národný záujem Slovenska, čím absolútne prekročil kompetencie svojho dočasného mandátu. 

Foto SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ
Dátum 16.09.2023

To bolo tárania z Grasalkovičovho paláca, že úradnícka vláda ukončí obdobie neúnosnej spoločenskej krízy a dovedie Slovensko k predčasným parlamentným voľbám... Nič z deklarovaného „úradnícka“ Ódorova vláda nenaplnila. Kabinet bez dôvery parlamentu pripomína bárku bez kormidla, na ktorej palube si každý z posádky robí, čo chce. Už viaceré mená s politickou minulosťou a pochybnými konotáciami boli pri zostavení tzv. vlády odborníkov, v skutočnosti Čaputovej kabinetu, pochybné a rozporuplné. 

Rozšafné nákupy

Poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský pred samitom NATO vo Vilniuse vyhlásil: „Úradnícka vláda bude pokračovať v podpore Ukrajiny, je to národný záujem Slovenska“, čím absolútne prekročil kompetencie svojho dočasného mandátu. Kontinuitu s predchodcami držal tiež poverený minister obrany Martin Sklenár, ktorý pokračoval v rozšafných nákupoch. Ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi chýbajú peniaze i odvaha v riadení rezortu. Tak siahol po svojej odbornosti. Je patológom, takže najvhodnejšia je podľa neho asi klinická smrť zdravotníctva. Chýbajú lekári, kolabujú ambulantné pohotovostné služby aj urgent. Recept je jednoduchý: zdražiť poplatky z dvoch na desať eur! Aby toho nebolo málo, Palkovič zavádza vyšetrenie pacientov cez mobil. Kúpime si aplikáciu, za ktorú budeme mesačne platiť „iba“ deväť eur. Cez ňu nám nejaký lekár (samozvaný liečiteľ, alebo len zamestnanec ministerstva, úradník či brigádnik?) – na diaľku a anonymne – poradí, ako sa máme doma vyliečiť! Fakt neviem, či je to nápad hodný viac Nobelovej ceny alebo Katovej piesne...

Pokus o policajný prevrat

To prezidentka si vybrala i vymenovala za ministrov Ivana Šimka či Jozefa Bíreša, ktorí rozbúrili hladinu v pohári vody ako prví. Päťnásobný minister kádéhák Šimko musel po 65 dňoch na čele rezortu vnútra z paluby von. Lebo Hamranova policajná partička potrebovala ukázať, kto v tomto štáte vládne. Ako sa píše v poučkách o mafii, dokonale prerástla zo suterénu podsvetia až do najvyšších politických kruhov a ovládla štátnu moc.

Takže upokojenie vnútropolitickej situácie pred voľbami sa nekoná. Pod Vysokými Tatrami sa totiž v polovici augusta začal pokus o policajný prevrat s plnou podporou špeciálneho prokurátora Lipšica, premiéra Ódora i ministra vnútra v demisii spolu s prezidentkou Čaputovou. Tak situáciu vidia lídri opozičných strán i mnohí politológovia a bezpečnostní analytici. Cieľom prevratu je podľa nich získanie plnej kontroly nad SIS, NBÚ a snaha zlikvidovať všetkých vyšetrovateľov i dôkazy, ktoré sú k dispozícii proti skupine vyšetrovateľov z NAKA.

Líder slovenskej opozície Robert Fico o aktuálnom dianí tvrdí: „Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla vstúpiť do predvolebnej kampane s cieľom získať kontrolu nad bezpečnostnými zložkami spolu s Progresívnym Slovenskom, ktoré zastupuje.“ Ak má pravdu, držme si palce, aby sme sa vôbec 30. septembra 2023 mohli slobodne dostaviť k volebným urnám. Veď napríklad pri vyhlásení výnimočného stavu sa všetky takéto podujatia môžu jednoducho zakázať. „Veľa hnevu vzniká preto, lebo v politike neplatí zákaz predbiehania“ (taliansky skladateľ Carlo Franchi).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.