KÁČER: RUSKO MUSÍ ZA UKRAJINU NIESŤ ZODPOVEDNOSŤ

Rusko musí za škody na Ukrajine niesť politickú, finančnú a trestnoprávnu zodpovednosť. Po dnešnom stretnutí s námestníčkou ministerstva zahraničných vecí USA pre civilnú bezpečnosť, demokraciu a ľudské práva Uzrou Zeyovou to uviedol poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 12.04.2023

Rusko musí za škody na Ukrajine niesť politickú, finančnú a trestnoprávnu zodpovednosť. Po dnešnom stretnutí s námestníčkou ministerstva zahraničných vecí USA pre civilnú bezpečnosť, demokraciu a ľudské práva Uzrou Zeyovou to uviedol poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. 

„Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine pri pokrývaní jej naliehavých vojenských a materiálnych potrieb, ale aj pri jej komplexnej obnove a rekonštrukcii. Obnova a rekonštrukcia vojnou zničenej susednej krajiny si vyžiada obrovské zdroje, je logické a spravodlivé, aby sa na nich podieľala aj Ruská federácia ako agresor,“ uviedol minister, podľa ktorého rokovanie potvrdilo strategické partnerstvo medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. 

Partneri odsúdili systematické a vážne porušovanie ľudských práv na Ukrajine zo strany Ruskej federácie a potvrdili odhodlanie pokračovať v podpore nášho suseda tak dlho, ako to bude potrebné. Zhodli sa tiež na tom, že Čína predstavuje globálnu bezpečnostnú výzvu, ktorej je potrebné venovať pozornosť. 

„Práve spolupráca Spojených štátov, Európskej únie a podobne zmýšľajúcich demokratických krajín je kľúčom k udržaniu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a hodnotách, ktoré v transatlantickom priestore zdieľame,“ uviedol minister Káčer. Dodal, že prípadné dodávky zbraní Rusku z Číny by mali výrazne negatívny dopad na vzájomné vzťahy. 

Témami stretnutia boli aj ochrana právneho štátu, boj s korupciou, sloboda médií, ľudské práva vrátane práv LGBTI osôb a problém šírenia dezinformácií. Minister Káčer diskutoval o iniciatíve Slovenska a ďalších členských štátov EÚ vytvoriť nový sankčný režim pre postihovanie závažných prípadov korupcie vo svete, ktorý by sa podobal tzv. Magnickému zákonu v USA.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.