KÁČER: S DOTERAJŠÍM PREDSEDNÍCTVOM SLOVENSKA VO V4 SOM SPOKOJNÝ

Dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer: Maďarsko často prezentovalo odlišné názory, asi ako jediná krajina EÚ, ale v konečnom dôsledku sa vždy podarilo nájsť zhodu na zásadných rozhodnutiach Európskej rady, či už ide o finančnú podporu alebo režim sankcií voči Rusku. Vždy sme aj s Maďarskom našli spoločnú nôtu.

Foto sita/jakub julény
Dátum 13.01.2023

Dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer je spokojný s doterajším predsedníctvom Slovenska vo Vyšehradskej štvorke (V4). Fungovanie krajín V4 v praktických otázkach hodnotí pozitívne napriek rozdielnym názorom Maďarska v niektorých politických otázkach. Podotkol, že postoje Maďarska v súvislosti s vojnou na Ukrajine do značnej miery ovplyvnili politickú spoluprácu v rámci V4. "Maďarsko často prezentovalo odlišné názory, asi ako jediná krajina EÚ, ale v konečnom dôsledku sa vždy podarilo nájsť zhodu na zásadných rozhodnutiach Európskej rady, či už ide o finančnú podporu alebo režim sankcií voči Rusku. Vždy sme aj s Maďarskom našli spoločnú nôtu," povedal Káčer v rámci rozhovoru pre TASR.

Politické nezhody však podľa Káčera nemusia žiadnym spôsobom ovplyvniť spoluprácu na projektoch V4. "Sú to rôzne infraštruktúrne projekty, kultúrna spolupráca, cezhraničná spolupráca. Sú to praktické veci, nové mosty, cesty, severo-južná trasa Via Carpatia atď.," priblížil. Káčer skonštatoval, že intenzita politických stretnutí sa mierne znížila, ale nie zastavila. "Stretli sa prezidenti V4 v Bratislave. Myslím si, že to bolo v dobrej, konštruktívnej atmosfére. Stretli sme sa aj na úrovni ministrov zahraničných vecí. Stretnutie bolo veľmi otvorené," priblížil. Pripomenul aj pracovné stretnutia na úrovni ministrov obrany či ministrov pre ekonomiku. Pozitívne hodnotí zvýšenie prostriedkov pre Medzinárodný vyšehradský fond. "Je to praktický nástroj, ktorý je našou jedinou spoločnou inštitúciou. Funguje veľmi dobre," vysvetlil. "Počas nášho predsedníctva sme odsúhlasili aj niektoré aktivity fondu pre spoluprácu s Ukrajinou a Moldavskom. To sme doposiaľ nemali," dodal. V tomto roku sa bude podľa neho Slovensko snažiť predsedníctvo využiť konštruktívne aj s novým fondom. "Naša vízia je, že Vyšehrad má v prvom rade podporovať silnejšiu Európu," skonštatoval.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.