KÁČER: SLOVENSKO CHCE POMÁHAŤ UKRAJINE, PODPORUJE JEJ VSTUP DO NATO

„Zdôraznil som, že naša podpora Ukrajine zostane, my neakceptujeme žiadnu anexiu, žiadne smiešne referendá pod hlavňou guľometov s logikou, aby jedna krajina obsadzovala druhú a popierala jej právo na existenciu,“ povedal Káčer. Zároveň poďakoval Stoltenbergovi za prítomnosť vojsk NATO na území Slovenska a vyjadril nádej, že v prípade potreby dôjde k navýšeniu ich kapacity a spôsobilostí.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 10.10.2022

Slovensko je odhodlané aj naďalej pomáhať Ukrajine, ktorá je vystavená ruskej agresii, a podporuje jej snahy stať sa novým členom Severoatlantickej aliancie. Podľa spravodajcu TASR to uviedol minister zahraničných vecí Rastislav Káčer po pracovnom rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli.

„Zdôraznil som, že naša podpora Ukrajine zostane, my neakceptujeme žiadnu anexiu, žiadne smiešne referendá pod hlavňou guľometov s logikou, aby jedna krajina obsadzovala druhú a popierala jej právo na existenciu,“ povedal Káčer. Obaja sa zhodli, že krajiny NATO musia zostať jednotné v odpovedi na ruskú agresiu a byť schopné odpovedať aj na jadrové hrozby zo strany Moskvy.

Káčer poďakoval šéfovi aliancie za prítomnosť spojeneckých vojsk na území Slovenska a vyjadril nádej, že tieto jednotky budú rotovať a v prípade potreby dôjde k navýšeniu ich kapacity a spôsobilostí. Hovorili aj o humanitárnej podpore pre Ukrajinu, a to za situácie, keď je podľa Káčera evidentné, že Rusko je vojensky slabšie a svoje neúspechy na fronte nahrádza útokmi na civilné ciele.

„Predpokladáme, že zima pre Ukrajincov bude veľmi ťažká a Rusko bude pokračovať v ničení ich civilnej infraštruktúry. V tomto sme sa uistili, že budeme pokračovať nielen vo vojenskej podpore, ale aj v humanitárnej,“ vysvetlil minister. Podľa jeho slov reč bola aj o ambíciách Ukrajiny stať sa členom NATO, čo bude spoločné rozhodnutie všetkých spojencov, ktoré však nepríde „zajtra ani pozajtra“. Ukrajina však vie, že jej ambíciami sa spojenci férovo zaoberajú, diskutujú o tom a hľadajú cestu do budúcnosti, zdôraznil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.