KÁČER: SLOVENSKO SI V OSN VYBUDOVALO REPUTÁCIU SPOĽAHLIVÉHO PARTNERA

Slovensko si za tri desaťročia členstva v Organizácii Spojených národov vybudovalo reputáciu spoľahlivého partnera, ktorý vyznáva odkaz Charty OSN. Zhodnotil to dočasne poverený šéf diplomacie Rastislav Káčer pri príležitosti 30. výročia vstupu.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 19.01.2023

Slovensko si za tri desaťročia členstva v Organizácii Spojených národov (OSN) vybudovalo reputáciu spoľahlivého partnera, ktorý vyznáva odkaz Charty OSN. Zhodnotil to dočasne poverený šéf diplomacie Rastislav Káčer pri príležitosti 30. výročia vstupu.

Káčer pripomenul, že Slovensko malo v OSN od začiatku dvere otvorené, čoho dôkazom bol aj krátky čas medzi vznikom krajiny a jej vstupom do organizácie. „Medzinárodné spoločenstvo nám, vtedy mladému štátu, ukázalo, že s nami v systéme OSN počíta. Dodalo nám tým potrebnú istotu a sebavedomie,“ vyhlásil.

Slovensko si podľa neho svoje miesto zastalo a začalo sa aktívne podieľať na medzinárodnom poriadku, ktorý je založený na pravidlách. „Svet sa musel za posledných tridsať rokov prispôsobiť dejinnému vývoju, no ukazuje sa, že len usporiadanie založené na spolupráci a dialógu medzi krajinami je jediné s potenciálom prežiť,“ uviedol minister.

Káčer zároveň ocenil úlohu organizácie pri riešení vojny na Ukrajine, pomoc utečencom aj iniciatívu pri riešení pandémie COVID-19. Slovenská republika pred 30 rokmi, 19. januára 1993, vstúpila do OSN a stala sa jej 180. členskou krajinou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.