KÁČER: V SANKCIÁCH PROTI RUSKU TREBA POKRAČOVAŤ

Podľa dočasne povereného ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Káčera je dôležité dôsledné odrezanie sa od akýchkoľvek zvyškov ekonomickej závislosti od Ruska. 

Foto sita/branislav bibel
Dátum 12.01.2023

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, kým bude predstavovať hrozbu pre demokratickú Európu. Pre TASR to uviedol dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

"V sankciách treba pokračovať nielen dovtedy, kým Ukrajina bude slobodná, ale dokiaľ Rusko bude predstavovať hrozbu demokratickej Európe. To zrejme nebude krátkodobý proces, musíme byť pripravení aj na eventualitu akejsi novej železnej opony," povedal. Slovensko podľa neho musí urobiť všetko preto, aby bolo na správnej strane.

Sankcie sa podľa neho ešte môžu sprísniť. "Môžu to byť ďalšie ekonomické sankcie, môže to byť embargo na ďalšie osoby, môže to byť ďalšie zmrazenie aktív Ruska, ale v prvom rade ekonomická blokáda takého typu, aby Rusko nemohlo disponovať technológiami, ktoré mu umožňujú vyrábať smrtiace zbrane, alebo disponovať technológiami, ktoré by mohli ďalej živiť tento konflikt," priblížil Káčer.

Dôležité je tiež podľa neho dôsledné odrezanie sa od akýchkoľvek zvyškov ekonomickej závislosti od Ruska. "To znamená kompletne diverzifikovať zdroje ropy, plynu a jadrovej energie. Rusko v tomto musí ostať izolované," spresnil. Dodal, že Slovensko by mohlo byť do jedného až dvoch rokov nezávislé v akýchkoľvek strategických zdrojoch.

Podľa Káčera je evidentné, že Rusko sa nevzdáva, jeho vojenské úspechy však označil za pochybné. "Až by som povedal, že Rusko tento konflikt, ktorý samé spustilo, prehráva. Čo ho môže doviesť k situácii, ako sa dostať z toho von bez straty tváre," skonštatoval. Podotkol, že Rusko sa dostáva do čoraz väčšej izolácie. "Oveľa tvrdšie pozície postupne zastáva aj Čína a krajiny, ktoré sa možno tvárili viac neutrálne. (...) Jeho spojencami ostávajú len krajiny ako Irán, Severná Kórea a niektoré zúfalé malé svetové diktatúry," ozrejmil.

Rok 2023 bude podľa neho pre Rusko veľkou vnútornou krízou. "Čo to znamená, nevieme povedať. Treba, aby sme boli pripravení aj na eskaláciu konfliktu zo strany Ruska," uviedol dočasne poverený minister. V istých častiach Ukrajiny podľa neho boje môžu trvať dlho a konflikt sa môže dostať do kategórie zmrazených. "Verím Ukrajine, že aj s našou podporou si dokáže ochrániť svoju slobodu," dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.