KALIŇÁK CHCE UZAVRIEŤ ZMLUVU NA SYSTÉMY PVO

Malo by ísť o nákup minimálne šiestich batérií, ktoré by mohli účinne pokryť nielen strategické, ale aj civilné ciele. Uviedol minister obrany Robert Kaliňák počas utorkovej diskusie k 20. výročiu vstupu SR do NATO. Šéf rezortu potvrdil aj záujem o rozšírenie objednávky na stíhačky F-16. Pretože nové úlohy to jednoducho prinášajú, skonštatoval. 

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 15.05.2024

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) by chcel uzavrieť zmluvu na systémy protivzdušnej obrany (PVO) do leta. Malo by ísť o nákup minimálne šiestich batérií, ktoré by mohli účinne pokryť nielen strategické, ale aj civilné ciele. Uviedol to počas utorkovej diskusie k 20. výročiu vstupu SR do NATO. Šéf rezortu potvrdil aj záujem o rozšírenie objednávky na stíhačky F-16.

"Pretože nové úlohy to jednoducho prinášajú," skonštatoval. Témou diskusií sú podľa neho aj moderné tanky, ktoré sú chýbajúcim prvkom ťažkej mechanizovanej brigády. V prípade kolesových a pásových obrnených vozidiel, ktoré obstarali jeho predchodcovia, hovorí o snahe vyvážiť zmluvné záväzky. "Má to svoje chybičky, ale myslím si, že v rámci intenzívnych diskusií s obidvoma výrobcami nájdeme ten vyvážený vzťah, ktorý je nevyhnutný na to, aby takéto zmluvy vedeli fungovať dlhodobo," načrtol.

Rezort obrany plánuje podľa ministra takisto obnovu autoparku. Ambíciou je riešiť aj dopravné letectvo. "A, samozrejme, nové výrobky slovenského obranného priemyslu chceme postupne zaraďovať, či už je to húfnica BIA alebo mínomet AM120. To sú určité veci, ktoré chceme mať vo výzbroji čo najrýchlejšie," načrtol.

Šéf rezortu takisto pripomenul, že stíhačky F-16 majú postupne prichádzať v lete. Hovorí aj o potrebe rozšíriť počet vrtuľníkov Black Hawk. "Modernizačné procesy sú nezastaviteľné. Dnes je Slovensko asi v najväčšom nákupnom snažení," zhodnotil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.