KALIŇÁK: ĽAVICA JE V POLITIKE NENAHRADITEĽNÁ

Erik Kaliňák: Rozdeľovanie médií na tie slušné a konšpiračné nemám rád. Považujem to za zákernú formu manipulácie a vydierania verejnosti, keď sa niektoré mainstreamové médiá snažia podsúvať verejnosti názor, kde každý, kto nekriticky neprijíma ich pohľad na svet, je ponižovaný a zosmiešňovaný.

Foto ARCHÍV EP
Dátum 07.04.2021

Do sveta veľkej politiky ste vstúpili len nedávno. Čo bolo vašou hlavnou motiváciou?

Stále som sa zaujímal o politiku a bavilo ma diskutovať o nej s priateľmi a známymi. Môj prvý kontakt s reálnou politikou bola ponuka vtedajšieho ministra vnútra – Roberta Kaliňáka, aby som mu spravoval sociálne siete. Venoval som sa hlavne technickej stránke – nahadzovaniu statusov, strihaniu videí z diskusií a podobne. O približne rok nato som dostal profesionálnu ponuku, aby som sa začal venovať nielen sociálnym sieťam Roberta Kaliňáka, ale celej strany Smer-SD, a tak som nastúpil na tú povestnú Súmračnú ako pracovník.

Mnohí si možno povedia, že práca administratívneho pracovníka má mimoriadne ďaleko od funkcie podpredsedu strany. Súhlasíte?

Chápem, dostal som ponuku, z ktorej som bol prekvapený, ale je fakt, že skôr, ako som sa stal podpredsedom strany, boli parlamentné voľby a v nich som kandidoval zo 150. miesta. Následne som sa začal vyjadrovať prostredníctvom videí na sociálnych sieťach a niektoré sa tešili pomerne veľkému záujmu. Opozičnú politiku sa snažím robiť čo najkreatívnejšie a aj s dávkou humoru, vďaka ktorému sa mi podarilo osloviť i mladšie publikum. Myslím si, že ponuka na podpredsedu bola zo strany Roberta Fica aj jasným signálom navonok, že v strane Smer-SD majú svoje nezastupiteľné miesto aj mladí ľavičiari.

Erik Kaliňák, podpredseda Smer-SD

 

Je rodený Bratislavčan s rusínskymi koreňmi, má 29 rokov. Navštevoval osemročné Gymnázium Ladislava Novomeského v Bratislave. V rokoch 2010 – 2015 študoval na Univerzite Komenského, titul magister filozofie získal s červeným diplomom. Po roku externej doktorandúry najprv pozastavil a nakoniec definitívne ukončil štúdium. Hovorí, že téma hĺbkovej analýzy alternatív ku kapitalizmu nebola pre univerzitu dostatočne filozofická. Dva roky pracoval v súkromnej sfére ako front-end developer (samouk) pre zahraničnú korporáciu. V roku 2019 sa stal podpredsedom strany Smer-SD, kde sa venuje sociálnym sieťam, online marketingu, ale aj audiovizuálnej produkcii a postprodukcii.

Igor Matovič si zo 150. miesta postavil celú svoju politickú kariéru. Nebola to aj z vašej strany nejaká kalkulácia?

Nebola to žiadna kalkulácia, voliči Smeru neboli zvyknutí hľadať významné osobnosti strany na konci kandidátky, takže som to určite nevnímal ako výhodu. Skôr naopak, chcel som poctivo začať „od nuly“, aby niekto nemal pocit, že je moja pozícia na kandidátke výsledkom nejakého privilégia či rodinkárstva. Takto som zistil neprikrášlenú realitu oproti kandidátom z popredných miest, ktorí sa môžu zviezť s inými kandidátmi. Volebné hárky boli dvojstranné, takže volič, ktorý ho neobrátil, ma na kandidačnej listine ani nezaregistroval.

Boli ste nakoniec spokojný so svojím výsledkom?

Získal som takmer štyritisíc preferenčných hlasov, takže na úplného politického nováčika to hádam nebolo až také zlé, i keď začiatok Roberta Kaliňáka som neprekonal.

V úvode ste na otázku o svojom vstupe do politiky neodpovedali úplne, prečo teda Smer-SD?

Dôvody určite súvisia aj s vtedajšou politickou situáciou. Možno to je vekom, ale veľmi ma hnevalo, ako bola slovenská verejnosť jednostranne masírovaná zo strany médií a aj vtedajších opozičných politikov. Hoci to patrí do náplne ich práce, neviem sa stotožniť s tým, že namiesto odbornej a legitímnej kritiky skĺzavali do klamstiev, zavádzania či osobných útokov a vyhrážok. Lídrom tohto typu politiky je jednoznačne Igor Matovič, a preto sa ani nečudujem, že sa nakoniec stal víťazom minuloročných volieb. Štýl politiky založený na tom, že kričím ako prvý a aj vtedy, keď nie je o čom, mi nie je blízky, no na moje šťastie za rok vlády Igora Matoviča bolo o čom kričať, hoc aj trikrát za deň. No a čo sa týka strany Smer, primárnu rolu zohralo moje sociálnodemokratické zmýšľanie a filozofické pozadie. Verím, že šanca na kvalitný a plnohodnotný život nesmie byť len privilégiom tých, ktorí sa narodili „so zlatou lyžičkou v ústach“.

Využijem vašu prihrávku, nepatrili ste medzi privilegovaných aj vy ako nositeľ priezviska Kaliňák?

Vyrastal som a študoval v Bratislave a tá nebola Smeru nejak obzvlášť naklonená ani na vrchole jeho popularity. Najväčšie privilégium spojené s menom Kaliňák bola návšteva parlamentu, keď som mal 10 rokov, a článok v Novom čase, keď ma zobral do hračkárstva a kúpil mi Lego (smiech). Nie každý má to privilégium v médiách pózovať s novou lego stavebnicou.

Na začiatku rozhovoru ste povedali, že prvý kontakt s praktickou politikou ste mali vďaka osloveniu vášho strýka, aby ste mu spravovali sociálne siete. On vás presvedčil, aby ste vstúpili do politiky? Aké vzťahy s ním máte v súčasnosti?

Čo sa týka prvej otázky, skôr opak je pravdou. Strýko ma úplne jasne informoval o tom, čo „veľká“ politika prináša a hlavne v prípade, ak sa rozhodnete presadzovať ľavicové myšlienky, ktoré vlastníkom médií práve veľmi nevoňajú. Vie to mať devastačné následky na vašu kariéru aj v súkromnej sfére, a preto som rád, že okrem politiky v strane sa zdokonaľujem v mediálnej oblasti, či je to správa sociálnych sietí, marketing alebo audiovizuálna produkcia a postprodukcia. Čo sa týka druhej otázky, tak aj vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa stretávame zriedkavejšie, väčšinou ho prosím o radu a historický kontext, keďže má na rozdiel odo mňa viac ako 20 rokov politických skúseností. Zatiaľ musím povedať, že má so mnou trpezlivosť a veľmi mi pomáha vyhnúť sa nováčikovským chybám.

Aký máte vzťah s predsedom strany Robertom Ficom?

S ním som oveľa častejšie, vidím sa s ním na dennej báze, keďže pracujem na straníckej centrále. Každý má v živote ľudí, s ktorými sa stretáva rád a teší sa na stretnutie s nimi, a takých, kde si kontakt chce odbiť v čo najkratšom čase. Robert Fico patrí do tej prvej skupiny, v bezprostrednom kontakte je veľmi príjemný človek, ktorý si napriek svojim skúsenostiam a skvelému úsudku rád pozorne vypočuje názor spolupracovníkov. Možno to vyznie ako klišé, ale považujem za česť, že s ním môžem byť pravidelne v kontakte a mnohému som sa pri ňom naučil.

Mainstreamové médiá si na Slovensku žiarlivo strážia právo na jedinú pravdu a všetky médiá, ktoré si dovolia povedať svoj názor na spoločenské a politické dianie, označujú za konšpiračné. Aké máte skúsenosti s médiami na Slovensku?

Rozdeľovanie médií na tie slušné a konšpiračné nemám rád. Považujem to za zákernú formu manipulácie a vydierania verejnosti, keď sa niektoré mainstreamové médiá snažia podsúvať verejnosti názor, kde každý, kto nekriticky neprijíma ich pohľad na svet, je ponižovaný a zosmiešňovaný. Rozdiel v pomere konšpiračného či propagandistického obsahu v médiách hlavného prúdu a alternatívy je celosvetovo príliš nízky na to, aby som tomuto deleniu prikladal váhu. Vnímam ich skôr ako dve strany tej istej mince, ktorá sa sama teší ešte menšej dôvere ako politické strany či štátne orgány, ktoré tak rady kritizujú.

Nie je tajomstvo, že politika je priestorom pre ambicióznych ľudí. Pracujete v najvyššom vedení parlamentnej strany, ste jej podpredsedom. Čo vlastné chcete prinášať verejnosti, okrem už povestného výroku, že strana Smer by mala byť aktívna aj na sociálnej sieti mladých TikTok-u?

Som presvedčený, že témy, ktoré zaujímajú mladých, by mali za stranu komunikovať mladí ľudia. Spolu s kolegami Igorom Melicherom a Robom Bestrom pripravujeme agendu, ktorá bude šitá pre potreby mladých ľudí na Slovensku. Teší ma, že sa nám ozývajú desiatky mladých ľudí so záujmom o spoluprácu so stranou Smer a na stranícku centrálu od nich prichádzajú prihlášky. Je prirodzené, že mladým ľuďom sa ľahšie komunikuje s rovesníkmi a bude našou veľkou úlohou po pandémii rozbehnúť celoštátnu spoluprácu s každým mladým ľavičiarom, ktorých je po roku vlády Igora Matoviča ako húb po daždi. TikTok rovnako ako ďalšie sociálne siete sú spôsob, ako ich osloviť a už na tom poctivo pracujem pravidelným zverejňovaním príspevkov.

Neobávate sa, že mladým voličom môže byť sympatickejší exsmerák Peter Pellegrini ako Robert Fico? Mladí zvyknú byť podstatne liberálnejší a sú nositeľmi progresívnych ideí, ktoré sú v príkrom rozpore s deklarovanou politikou strany Smer-SD.

Nemyslím si, že každý, kto je mladý, je hneď progresívec, ale máte pravdu, že tam bude strana Hlas bojovať o voličov skôr so stranou Progresívne Slovensko než s nami. My sa v strane Smer-SD budeme usilovať, aby sa na Slovensku nezopakoval celosvetový trend, keď ľavica kompletne opustila robotníkov a stala sa čisto voľbou vysokoškolských a kultúrnych elít z veľkomiest. Francúzsky ekonóm Thomas Piketty podľa mňa veľmi správne konštatuje, že tam, kde sa sociálna demokracia odvrátila od tých najchudobnejších a najslabších, začala naberať na sile extrémna pravica, čo je pochopiteľné, keďže títo občania ostali opustení a bez politických zástupcov bojujúcich za ich potreby a záujmy. Revitalizovaný Smer má ambíciu byť slovenskou sociálnou demokraciou, ktorá bude dôsledne dbať na potreby a presadzovať záujmy tých najslabších a najnezvýhodnenejších, či už profesijne, sociálne, regionálne, zdravotne alebo vzdelanostne. Vďaka tomu sme autentickou a nebojím sa povedať, že aj nenahraditeľnou stranou na slovenskej politickej scéne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.