KALIŇÁK V SUKNI

Drucker patril do východniarskej „kliky“, ktorú mal pod palcom Pavol Paška

Foto EXTRA PLUS
Dátum 26.04.2018

Najhorúcejšie kreslo za posledný mesiac majú istotne na Ministerstve vnútra SR. Na pozícii ministra vnútra sa nástupca Roberta Kaliňáka Tomáš Drucker dokázal udržať len tri týždne. Odišiel na vlastnú žiadosť. Nevedno, či to bolo pre ekonomické škandály jeho manželky, ktoré sa dostali na verejnosť, alebo ho odstavila bratislavská „klika“. Drucker totiž patril do tej východniarskej. Tú mal pod palcom Pavol Paška, ktorý na následky infarktu zomrel začiatkom apríla. „Drucky“ tak stratil ochrannú ruku východu a „Kaliho“ skupina si presadila svoje.

Ambiciózna Saková

Novou ministerkou vnútra sa stala niekdajšia pravá ruka Roberta Kaliňáka, bývalá štátna tajomníčka na Ministerstve vnútra SR Denisa Saková. Na tomto poste pôsobila dva roky. Do politiky mladú ministerku dostal jej exmanžel Alexander Sako, patriaci do partie Kaliňákových kamarátov, podobne ako Jozef Ráž ml., ktorého Andrej Kiska odmietol vymenovať do ministerského kresla. Denisa Saková nie je na vnútre nijakým nováčikom. Počas Kaliňákovej éry začala v roku 2007 pracovať ako šéfka sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti. V bezprostrednej blízkosti dlhoročného exministra sa začala pohybovať v roku 2012, odkedy pôsobila ako vedúca služobného úradu na MV SR. To jej vynieslo aj miesto na kandidátke Smeru do NR SR. Následne ju vtedajší minister posadil do kresla štátnej tajomníčky. Médiá novej ministerke pripisujú nezvládnutie reformy verejnej správy ESO, ako aj nevýhodnú zmluvu s Regionálnou obstarávacou agentúrou v kauze Horné Plachtince. Denisu Sakovú pred vymenovaním do funkcie prijal prezident Andrej Kiska, ktorý sa vyjadril, že nie je spokojný s nomináciou, ale nemá na výber.

„Verný“ Maďarič

Inú možnosť zrejme nemá ani vedenie Smeru. Ak by Robertovi Ficovi išlo o zastavenie pádu strany, nemohol by súhlasiť s touto voľbou. Robert Kaliňák je dnes v sociálnej demokracii podstatne silnejší ako jej súčasný predseda. Vymenili sa len figúrky a ministerstvo bude mať naďalej pod palcom Kaliňák cez Sakovej sukňu. Robert Fico stráca pevnú pôdu pod nohami, aj vďaka takým „verným“, akým je Marek Maďarič, ktorý si vie predstaviť, že by Fico na poste predsedu strany skončil. Človek by predpokladal, že je Robert Fico prezieravejší ako Vladimír Mečiar. Ak dnes porovnáme pád týchto dvoch politikov, tak líder Smeru je na tom ďaleko horšie ako niekdajší predseda HZDS. Vladimír Mečiar odišiel do opozície po vyhratých voľbách v roku 1998 a v roku 2006 sa opäť vrátil do vládnej koalície. Robert Fico musel čeliť tlaku ulice, nakoniec sa svojho postu vzdal a bude si môcť gratulovať, ak skončí tak dobre ako Vladimír Mečiar. Dnešné okolnosti predpovedajú iný vývoj a nahnevaná ulica sa nevzdá. Nie nadarmo sa hovorí: Pýcha predchádza pád.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.