KAMENICKÝ CHYSTÁ ZMENY KU KRYPTOMENÁM

Návrh zákona bude upravovať aj implementáciu prechodného ustanovenia nariadenia, podľa ktorého osoby, ktoré boli na Slovensku pred 30. decembrom 2024 oprávnené poskytovať služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby peňaženky virtuálnej meny.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 13.12.2023

Rezort financií pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SD) pripravuje návrh nového zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív. Novým zákonom sa majú do našej legislatívy včleniť niektoré ustanovenia nariadenia Európskej únie o trhoch s kryptoaktívami z 31. mája tohto roka.

Hoci bude nariadenie ku kryptoaktívam priamo účinné, návrh zákona bude obsahovať niektoré ustanovenia, ktoré sú nevyhnutné k harmonizácii slovenského právneho poriadku s týmto nariadením. „Bude potrebné ustanoviť orgán dohľadu, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie ustanovených povinností podľa nariadenia. Týmto orgánom bude Národná banka Slovenska, ktorá bude oprávnená udeľovať sankcie za porušenie povinností vyplývajúcich z nariadenia," uviedlo ministerstvo financií v predbežnej informácii k príprave návrhu zákona.

Návrh zákona bude upravovať aj implementáciu prechodného ustanovenia nariadenia, podľa ktorého osoby, ktoré boli na Slovensku pred 30. decembrom 2024 oprávnené poskytovať služby zmenárne virtuálnej meny alebo služby peňaženky virtuálnej meny, môžu túto činnosť vykonávať najneskôr do 30. júna 2026 alebo do dňa udelenia povolenia k činnosti poskytovania služieb súvisiacich s kryptoaktívami podľa nariadenia, ak takéto povolenie dostali pred 1. júlom 2026.

Verejná ponuka kryptoaktív a ich prijatie na obchodovanie na obchodnej platforme nie sú v súčasnosti v slovenskom právnom poriadku špeciálne regulované. Takisto aj poskytovanie služieb súvisiacich s kryptoaktívami je regulované len veľmi okrajovo. „Momentálne je poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny a poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny viazanou živnosťou," tvrdí rezort financií. Osoby poskytujúce tieto služby sú potom povinnými osobami podľa zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

Nariadenie EÚ o trhoch s kryptoaktívami je doteraz najväčšou ucelenou reguláciou kryptoaktív v únii. Týka sa akéhokoľvek subjektu v oblasti kryptoaktív, ktorý sa zaoberá emisiou, verejnou ponukou, obchodovaním, výmenou kryptoaktív a s tým súvisiacimi službami. Nariadenie zaviedlo jednotné definície v oblasti kryptoaktív a ochranu pre investorov do kryptoaktív. Upravuje podmienky prijatia kryptoaktív na trh a ponúkanie verejnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.