KAMENICKÝ SA PÚŠŤA DO BOJA S DAŇOVÝMI ÚNIKMI

Častejšie kontroly správneho používania e-kasy, elektronická faktúra či motivácia nových finančných kontrolórov sú spôsoby, ako chce zabrániť ďalším daňovým únikom, a tiež tak zaručiť zníženie štátneho dlhu.

Foto sita/úrad vlády
Dátum 24.06.2024

Rezort financií spolu s finančnou správu chcú zabrániť ďalším daňovým únikom. Na tlačovej konferencií to oznámili minister financií SR Ladislav Kamenický a prezident Finančnej správy SR Jozef Kiss, ktorí predstavili nové opatrenia. Častejšie kontroly správneho používania e-kasy, elektronická faktúra či motivácia nových finančných kontrolórov, to sú spôsoby, ako chcú zabrániť ďalším daňovým únikom, a tiež tak zaručiť zníženie štátneho dlhu.

„Vláda SR a ministerstvo financií majú jasný plán ako robiť kosolidáciu. Bývalá vláda zanechala dva defity na rok 2023 a 2024. V roku 2024 máme deficit 6,55 % HPD, čo je 8,5 miliardy eur. Ideme znižovať deficit verejných financií o jedno percento ročne, čo je v prepočte 1,4 miliardy eur. V roku 2027 je tam číslo 3 % HDP, kedy by mal dlh začať klesať," uviedol minister financií SR Ladislav Kamenický. Efektívnejší výber dani by mal podľa jeho slov pomôcť k tomu, aby nedošlo k zvyšovaniu daní a iných výdavkov od podnikateľov. Ako prvé chce ministerstvo pristúpiť k efektívnejším kontrolám, najmä v obchodných reťazcoch a na digitálnych platformách, kde podľa Kamenického utekajú peniaze.

„Máme tu 9-tisíc zamestnancov finančnej správy a pre mňa je dôležité, aby nesedeli v kanceláriách, ale pracovali v teréne, a vyberali dane pre štát. Finančná správa je peňaženkou SR a ministerstva financií," uviedol minister financií. Zdôraznil, že treba motivovať ľudí, aby chceli pracovať v teréne, kde to nie je vždy príjemné, keďže chodia kontrolovať, čo sa podnikateľom nemusí páčiť. Minister preto navrhol, aby boli lepšie platení, vďaka čomu by podľa neho malo možno viac ľudí záujem o pozíciu kontrolóra finančnej správy. Kamenický tiež zdôraznil, že korupcia sa nebude tolerovať. Všetkých, ktorí majú informácie o takýchto praktikách, vyzval, aby ich nahlásili finančnej správe, ktorá to preverí.

Ďalším opatrením je lepšie analytické spracovanie dát, aby sa vedelo, kde podľa ministra financií treba kontroly robiť. To by sa malo podľa jeho slov dosiahnuť bez potreby zmeny legislatívy a zaručilo by to lepšie analýzy domácich aj zahraničných dát. Ministerstvo práce pracuje aj na zrýchlenom zavedení E-faktúry. Kamenický chce, aby sa spustil systém E-faktúry medzi subjektami verejnej správy a biznisom a zároveň aj medzi biznisom a zákazníkom. Rovnako sa pritvrdí kontrola vydávania účteniek z E-kasy, pretože stále podľa ministra financií stále existuje veľa podnikateľov, ktorí ich nedávajú. „Poctiví podnikatelia trpia na nepoctivých podnikateľov, ktorí ich likvidujú. Tí, ktorí sú poctiví a pracujú podľa pravidiel, potom krachujú a tí nepoctiví si strčia DPH-ačku do vrecka," vyhlásil Kamenický.

Daňová medzera od roku 2021 stúpa. Počas pandémie, kedy si väčšina Slovákov objednávala služby a platila za ne kartou, sa medzera stabilizovala, odvtedy sa to však podľa výsledkov finančnej správy zhoršilo. To treba podľa Kamenického zastaviť a zodpovedné subjekty sa tým budú zaoberať. „Tento rok sme v neštandardnej situácií, keďže viac ako 300 tisíc subjektov si odložilo daňovú povinnosť po 30. júni. Reálne výsledky plnenia rozpočtu začneme vidieť niekedy v priebehu mesiaca júl. Ďalším dôvodom, prečo to plnenie je o 2,5 % nižšie, je že daňový bonus v tomto roku dosiahol skoro 200 miliónov eur, čím sme na dvojnásobku toho čo rok predtým. Tá medzera v zákone, ktorá umožnila odpočítavať si daňový bonus, otvorila tie nožnice doširoka. Ako štát sme prišli o veľa peňazí," uviedol prezident Finančnej správy SR Jozef Kiss s tým, že aj na tento problém plánujú zaviesť opatrenia, aby sa podobná situácia neopakovala.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.