KAMENICKÝ: SLOVENSKO MÁ VLÁDU AMATÉROV

Ladislav Kamenický: Pristúpiť k okamžitému odstrihnutiu Slovenska od ruských dodávok považujem za krok, ktorý je v zásadnom rozpore so záujmami Slovenska.

Foto DANO VESELÝ/SITA
Dátum 14.04.2022

Pandémia výrazným spôsobom zasiahla do ekonomiky SR, či už v oblasti cestovného ruchu, gastrosektora, ale aj do výrobných podnikov a v konečnom dôsledku aj malých a stredne veľkých firiem. Akým spôsobom je možné opätovné naštartovanie ekonomiky?

Slovensko má jednu z najotvorenejších ekonomík na svete, a preto sme veľmi závislí od toho, čo sa deje v Európe a vo svete. Slovensko ekonomicky zasiahla nielen pandémia, ale dnes aj konflikt na Ukrajine a s tým súvisiaca energetická kríza. S tým súvisí aj opätovné naštartovanie ekonomiky, na ktoré sú potrebné investície a podpora spotreby. Slovenská vláda mala na to reagovať, ale neurobila to a nereaguje ani dnes. Počas pandémie bola pomoc občanom a podnikateľom v porovnaní s inými krajinami EÚ jedna z najnižších, najpomalších a najbyrokratickejších a milióny z tejto pomoci sa aj rozkradli. Gastro, cestovný ruch dostala vláda na kolená a podnikom hrozí prepúšťanie, niektorým dokonca aj zavretie. Takto sa domáca spotreba určite nenaštartuje. Plán obnovy predstavuje 6 miliárd eur investícií, z ktorých sa ešte nič nevyčerpalo, nehovoriac o tom, že je nastavený zle a bežný občan sa v ňom nenájde. Peniaze sa minú neefektívne a životná úroveň občanov sa veľmi nezmení. Eurofondy sa nečerpajú a Slovensko sa tak zbytočne enormne zadlžuje. Žiaľ, Slovensko má vládu amatérov, ktorá nevie riadiť štát, a pocítili to a ešte to tvrdo pocítia najmä občania na vlastnej koži.

Po pandémii sa musí naša ekonomika, ale najmä občania vyrovnať s enormnou infláciou vo výške až osem percent, čo znamená najväčšie zdražovanie za posledných 17 rokov, k tomu sa však pridáva zvyšovanie cien energií. Čo to bude znamenať pre ďalšie fungovanie štátu? Pretože minister financií už pripúšťa, že túto krízu nezvládneme...

Myslím si, že vzhľadom na aktuálnu situáciu Slovensku hrozí až rekordná dvojciferná inflácia, ale vláda na to vôbec nereaguje. Vykašľala sa na dôchodcov, rodiny s deťmi, tých najzraniteľnejších. Igor Matovič sa nikdy nemal stať ministrom financií, lebo najmä jeho vinou sa ľuďom vôbec nepomohlo. On je tam na to, aby ukazoval cestu, ako to zvládnuť tak, aby boli dôsledky na životnú úroveň ľudí čo najmenšie. Ak minister financií oznámi ľuďom, že to nezvláda, mal by vo vlastnom záujme a v záujme obyvateľov Slovenska sám odstúpiť.

Narodil sa 4. októbra 1970 v Bratislave a je absolventom bratislavskej Ekonomickej univerzity. Do sveta vysokej politiky vstúpil po voľbách v roku 2012, keď sa stal poslancom NR SR za Smer-SD. Do poslaneckej lavice zasadol aj po voľbách v roku 2016 a v roku 2020. Zastával post predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet, bol členom Výboru NR SR pre európske záležitosti. Siedmeho mája 2019 ho prezident Andrej Kiska vymenoval za ministra financií. Dnes je poslancom NR SR a podpredsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet. V straníckych štruktúrach pôsobí od apríla 2018 a zároveň je podpredsedom strany. Pred nástupom do politiky podnikal a založil viacero menších spoločností. Žiadna z jeho existujúcich spoločností nebola v konkurze ani reštrukturalizácii, ani nemala žiadne dlhy či nedoplatky voči štátu. Ani jedna z jeho firiem sa nikdy neuchádzala o štátne zákazky. Vo všeobecnosti ho kolegovia označujú za praktického, pokojného, nenápadného a vyrovnaného človeka, ktorý okrem toho, že veľmi dobre rozumie ekonomike, má rád aj umenie. Ladislav Kamenický.

Rusko-ukrajinský konflikt spustil štyri vlny ekonomických sankcií proti Ruskej federácii, od ktorej je EÚ energeticky závislá. Slovensko je závislé od Ruska najmä v oblasti jadrového paliva na sto percent, od jeho ropy na sto percent a na 80 percent od jeho plynu. Na poplach v tejto súvislosti bijú najmä veľké slovenské podniky ako Duslo Šaľa či Železiarne Podbrezová, ktoré živia tisícky zamestnancov. Viete si predstaviť, že prestanú vyrábať a ľudia budú zrazu bez práce? Čo by to spôsobilo?

Vedúci predstavitelia štátu ako premiér Eduard Heger, prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj politici, ako napríklad Ivan Mikloš, by mali prestať hovoriť o okamžitom odstrihnutí Slovenska od ruského plynu alebo ropy, lebo nevedia, čo činia. Generálni riaditelia slovenských podnikov im to dali jasne najavo, ale oni akoby nechceli počúvať. Pristúpiť k okamžitému odstrihnutiu Slovenska od ruských dodávok považujem za krok, ktorý je v zásadnom rozpore so záujmami Slovenska. Slovensko je podľa analýzy OECD jednou z troch krajín EÚ, ktorá je najviac závislá od ruského plynu, ropy a jadrového paliva. Príčiny tejto vysokej závislosti sú geografické, súvisiace s polohou Slovenska, historické, ale najmä súvisia s cenovou výhodnosťou dovozu ruských surovín. Diverzifikácia dodávok je potrebná, ale úplné okamžité odstrihnutie Slovenska od dodávok ruskej ropy, plynu alebo jadrového paliva by malo fatálne dôsledky na slovenský priemysel a zároveň aj na každého obyvateľa Slovenska. Dôsledkom by bolo ešte väčšie zdražovanie úplne všetkého, nedostatok palív, zastavenie výroby v priemyselných podnikoch, následná nezamestnanosť, rapídne znižovanie životnej úrovne a narastajúca chudoba obyvateľov Slovenska.

Slovenská republika sa stala potravinovo nesebestačnou a zároveň sa sústredila len na automobilový priemysel, ktorý tiež hlási problémy a obmedzenia výroby. Čo bude riešením?

Riešením je štátna podpora malých a stredných podnikov, startupov, vedy, výskumu a vzdelávanosti obyvateľstva a čo sa týka potravinovej bezpečnosti, je to podpora poľnohospodárov a potravinových prvovýrobcov. Smer-SD v spolupráci s nimi pripravil 11-bodový plán, ktorý sme chceli predstaviť na schôdzi Národnej rady SR. Bola to už siedma schôdza, ktorá sa mala zaoberať aj dôsledkami zdražovania na životnú úroveň obyvateľov Slovenska. Koalícia všetkých sedem našich schôdzí „zarezala“ a vysmiala sa tak priamo do očí všetkým obyvateľom Slovenska. Vláda a koaliční poslanci ukázali, že si ľudí absolútne nevážia a že ich nezaujíma narastajúca chudoba na Slovensku. Hrozí, že táto ignorácia zo strany vlády môže spôsobiť až sociálne nepokoje na Slovensku.

Nedopadne SR v súvislosti s automobilovou montážnou dielňou ako Detroit?

Ak vláda neurobí spomínané kroky, môže sa to stať. Je potrebné vytvoriť kvalitné podmienky pre domáce investície a prilákať aj nové zahraničné investície, a to nielen z automobilového priemyslu. Je potrebné zvýšiť diverzifikáciu slovenskej ekonomiky. Samozrejme, kvalita vzdelania ľudí je veľmi dôležitá. Hegerova vláda sa nemôže na nič vyhovárať, prípadne len na svoju neschopnosť, lebo má na to rekordné množstvo peňazí.

Podľa SPPK denne dovážame na Slovensko 800 vagónov potravín. Čo sa stane, keď sa zásobovanie zastaví, na čo sa majú Slováci pripraviť?

Myslím si, že zásobovanie potravinami sa úplne nezastaví, ale mohlo by sa tak stať v extrémnych prípadoch. Čo nám však hrozí, je, že niektoré potraviny môžu byť nedostatkové alebo budú za extrémne vysoké ceny. Potraviny už dnes enormne zdraželi a žiaľ, môžu byť ešte drahšie. A ako pomáha občanom vláda s týmto zdražovaním? Nijako!

Spomínali ste, že ste navrhli opatrenia na prospech občanov, môžete byť konkrétny?

Jedným z prvých opatrení bola priama finančná podpora pre potravinárske podniky, ktoré pôsobia na Slovensku, a to hlavne znížením nákladov na pohonné hmoty, energie a vstupné suroviny. Zvýšená štátna pomoc zo štátneho rozpočtu. Kompenzácia a zníženie cien energií pre poľnohospodárov, ktorí pôsobia v prvovýrobe, ale aj potravinárov. Ďalej daňovo-odvodové úľavy pre zamestnávanie zamestnancov v prvovýrobe a v potravinárstve. Ďalším opatrením boli časovo limitované kompenzácie povinných príplatkov od daní a odvodov za prácu v sobotu a nedeľu. Opatrenie zníženia DPH na základné potraviny. Je tu aj podpora a postavenie výrobcov potravín v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Podpora v rámci finančných prostriedkov zo strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky a máme tu aj opatrenie, ako je dôsledná analýza a implementácia v rámci legislatívy a predpisov Omnibus a aplikácia pravidiel vecného usmerňovania cien, to je takzvané zastropovanie cien.

Zľava podpredsedovia strany Smer – SD Erik Kaliňák, Richard Takáč, Juraj Blanár, členka strany Kvetoslava Hejbalová, predseda stran SMER – SD Robert Fico, členka predsednístva strany Jana Vaľová a podpredseda SMER – SD Ladislav Kamenický počas pracovného snemu strany Smer – SD v Bratislave 17. novembra 2021.

Konflikt poukazuje aj na ďalší problém a tým je vývoz pšenice z najväčších zásobární tejto komodity, akými sú Rusko a Ukrajina. Je Slovensko pripravené na to, že nielen zdražie pšenica, ale aj nemusí byť?

Podľa informácie, ktorú mám, je Slovensko v pestovaní pšenice sebestačné. Problémom je najmä vývoz pšenice. Štát by mal spraviť kroky, ako je napríklad naplnenie štátnych hmotných rezerv zásobami pšenice, naplnenie skladových zásob za pomoci štátu a prísna regulácia vývozu pšenice. Už mi je až trápne sa opakovať, ale vláda ani v tomto nič nespravila. Maďarská vláda už takéto opatrenia zaviedla.

Aký je váš osobný názor na sankcie proti Ruskej federácii?

Podľa mňa ani tvrdé sankcie proti Ruskej federácii nebudú účinné. Rusko síce bude ekonomicky trpieť, ale na rozdiel od Európy bude mať energie, teplo, pohonné hmoty, obrovské zásoby pšenice a možnosti vývozu do iných krajín, ako je napr. Čína, India a iné.

Pred pár dňami sa v dvoch dodávkach podarilo letecky dopraviť na Slovensko jadrové palivo. Znamená to, že aspoň jadrové elektrárne budú podľa vás stabilné?

Slovensko vyrába asi 55 percent elektriny pomocou jadrových elektrární. Podľa informácií z ministerstva hospodárstva má Slovensko zásoby jadrového paliva asi na jeden rok. V prípade odstrihnutia sa EÚ od dodávok ropy a zemného plynu by Rusko mohlo odpovedať protisankciami a zastaviť dodávky jadrového paliva do Európy. To by mohlo mať nedozerné následky najmä na slovenskú energetickú sebestačnosť. Toto akoby si na Slovensku vládni politici a prezidentka Zuzana Čaputová neuvedomovali.

Môžeme sa spoľahnúť, že dodávky budú naďalej fungovať?

To je otázka na vládu. Ak budú robiť to, čo robia, tak sme všetci v ohrození.

Ľudia sa obávajú, niektorí prepadajú panike, že ostaneme bez tepla, plynu či ropy. Ako je teda SR pripravená na ťažké časy, ktoré zrejme prídu?

Paniku vyvolávajú najmä najvyšší predstavitelia SR predovšetkým vyhláseniami, že sa treba odstrihnúť od dodávok ruského plynu a ropy. Aj z dôvodu takýchto nezodpovedných vyhlásení ceny energií rastú do neba a nakoniec to zaplatia bežní ľudia. To je trestuhodné.

Pred pár dňami ste sa v Paríži zúčastnili na stretnutí členov parlamentov z celého sveta s OECD, ktorej členom je 38 ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta. Hlavnou témou rokovania boli ekonomické a sociálne dôsledky konfliktu na Ukrajine. S akými riešeniami ste sa odtiaľ vrátili?

Šéf IEA – Medzinárodnej energetickej agentúry (agentúra OECD) Fatih Birol konštatoval, že okamžité úplné odstrihnutie sa od ruského plynu by znamenalo kolaps európskej ekonomiky. Je potrebné diverzifikovať energetické zdroje EÚ, ale bude to trvať ešte roky. Myslím si, že toto je jasná odpoveď všetkým tým, ktorí to navrhujú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.