KANADA OZBROJÍ UKRAJINU

Očakáva sa kritická reakcia zo strany ľudskoprávnych organizácií a Ruska

Foto archív
Dátum 14.12.2017

OTTAWA 14. decembra (TASR/Extra plus) - Kanadská vláda dala zelenú svojim zbrojárom na predaj automatických strelných zbraní Ukrajine. Informovala o tom v stredu kanadská televízia CBC News, podľa ktorej Kyjev dúfa, že toto rozhodnutie ovplyvní administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa zachovala podobne.

Kanadská vláda prijala rozhodnutie 23. novembra a zverejnila ho v stredu. Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová k tomu uviedla, že tento krok odráža užšie vzťahy medzi Kanadou a Ukrajinou. Očakáva sa však, že toto rozhodnutie nahnevá skupiny zaoberajúce sa ľudskými právami, ktoré proti nemu brojili, a, samozrejme, Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym a je obviňované z podpory separatistických síl na východe Ukrajiny, poznamenala televízia CBC News.

Kanadská vláda zaradila Ukrajinu na takzvaný Automatic Firearms Country Control List. Na tomto zozname bolo dosiaľ 39 krajín a vláda má kontrolu nad celým procesom. Dodávatelia, ktorí uzavrú dohodu s Ukrajinou, budú musieť požiadať o vývozné povolenie, ktoré sa posudzuje individuálne. Každý predaj musí zahŕňať aj informácie o koncovom používateľovi a koncovom použití, teda kto dostane zbrane a ako budú použité. Nemôžu byť použité proti civilnému obyvateľstvu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.