KAPITALIZMUS NA SLOVENSKU BOL ZALOŽENÝ NA KLAMSTVE A PODVODE

Špekulácie a klamstva o nefunkčnosti a nevýhodnosti vojenských stíhačiek Mig 29 a potrebe nákupu „lepších“ amerických, „zamotávanie sa“ do vojenskej operácie na Ukrajine, tendenčné hodnotenie a „pripomínanie“ udalosti z histórie 1948, 1968, prijímanie „protikomunistických“ zákonov, s cieľom zastrašiť občanov, je len malý „výcuc“ hriechov systému, postaveného na klamstvách a snahách kapitálu, udržať sa pri moci čo najdlhšie.

Foto TASR/VLADIMÍR BENKO
Dátum 27.08.2023

Oficiálne politici Slovenska, spolu s médiami, zaťažujú občanov ďalšou aférou. Tou sú zmätky v činnosti silových zložiek Slovenskej republiky. Pretože bežný občan nemá prístup k informáciám o vnútornom fungovaní, ani o  činnosti takýchto zložiek, jeho orientácia v danom probléme je zložitá. Medializácia a politické „blábolenie“ , vzájomné obviňovanie sa politikov a politických  strán danú situáciu nezjednodušuje. Naopak – komplikuje ju. Prehlbuje napätie v spoločnosti, vytvára podmienky na dezinformácie a manipulovanie verejnou mienkou a správaním sa občanov. Že sa to teraz, pred voľbami do NR SR, niektorým politickým silám hodí „do kariet“, niet najmenších pochybnosti.

Je preto načase zamyslieť sa, ako je možné, že k takémuto „úpadku“, možno že takmer „kritickej situácii“ došlo. Prečo sa politická moc dostala až do štádia, že musí riešiť spory, rozpory, protirečenia, zápas v silových zložkách štátu? V zložkách, ktoré majú byť garantom a zabezpečovať bezpečnosť štátu, jeho občanov, dbať na dodržiavanie spravodlivosti, zákonnosti, objektívnej pravdy.

Triezvo premýšľajúcim ľuďom, so zdravým rozumom a primeraným úsudkom i primeranými znalosťami je jasné, že daný jav vznikol ako logické pokračovanie vývoja tohto systému. Pretože celý systém /kapitalizmus/ na Slovensku vznikol a bol založený na klamstve a podvode, na manipulácií  s ľudskými pocitmi a rozumom. Drzé, ale premyslené a prefíkané podsúvanie ľuďom tvrdení o tom, že socializmus bol len „čierna diera“, kde sa nedalo žiť dobre, dôstojne, čestne a bezpečne, bol len začiatkom všetkých ďalších klamstiev, podvodov, zavádzaní občanov tejto krajiny. Podvodnícke a špekulatívne  „obratie“ národa o spoločný majetok, budovaný viac ako 40 rokov a jeho privlastnenie jednotlivými skupinami vznikajúcich oligarchov, bolo prvými konkrétnymi krokmi tohto systému.

A občan nič – mlčal.

Odovzdanie, predaj, „prešpekulovanie“ cenných štátnych /národných, ľudových/ „perál“ /VSS, VSŽ, Slovnaft a iné/ zahraničnému kapitálu bolo už pokračovaním šnúry podvodov, špekulácií, manipulácii s majetkom, o ktorý sme ako národ i ako spoluvlastníci  prišli. Pre každý z týchto krokov sa vždy našlo dôveryhodnejšie či menej dôveryhodné zdôvodnenie zo strany vtedajších politikov. Väčšie či menšie klamstvo, ktoré malo presvedčiť ľudí o prospešnosti krokov pre Slovensko a jeho občanov. Bola to aj skúška našej trpezlivosti, predvídavosti, sebareflexie, ale aj schopnosti a ochoty „brániť sa“.

Pokračovaním bolo len  pokračujúce „predbiehanie sa“ oligarchov v snahe „uchmatnúť si“ najlepšie a pre nich najziskovejšie kúsky z toho, čo im mohol štát poskytnúť a čim mohli zvýšiť svoje zisky. Ani nástup sociálnej demokracie neznamenal príchod „záchrancu Slovenska“.  Nič z majetku, predaného zahraničiu, sa nevrátilo  do vlastníctva slovenského ľudu. Nič výraznejšie z nadmerných ziskov zahraničných korporácii sa v zvýšenej miere nedostalo do štátnej pokladne a do zvýšenia životnej úrovne občanov Slovenska. A to aj napriek tomu, že spolu so sociálnymi demokratmi vládla aj strana, ktorá má v názve „slovenská národná“.  O tom, prečo sa to nestalo, sa jednoducho mlčalo. Alebo sa vymýšľali nové zdôvodnenia a polopravdy, ktoré situáciu zahmlievali.  

Špekulácie a klamstva o nefunkčnosti a nevýhodnosti vojenských stíhačiek Mig 29 a potrebe nákupu „lepších“ amerických, „zamotávanie sa“ do vojenskej operácie na Ukrajine, tendenčné hodnotenie a „pripomínanie“ udalosti z histórie 1948, 1968, prijímanie „protikomunistických“ zákonov, s cieľom zastrašiť občanov, je len malý „výcuc“ hriechov systému, postaveného na klamstvách a snahách kapitálu, udržať sa pri moci čo najdlhšie.

Nemalo by byť preto ťažké si uvedomiť, že v takomto prostredí sa čoraz ťažšie rozlišuje medzi tým, čo je pravda a čo je lož. Kto hovorí pravdu a kto zavádza. Čo je objektívna realita a čo je len snaha „budiť zdanie“ a vytvoriť falošný obraz reality. A ako negatívne sa takýto stav odráža na morálke jednotlivcov a národa, na deštrukcii hodnôt, tradícií a dlhodobo vžitých princípov a noriem konania národa. Veľmi, alebo krajne nebezpečné je, ak sa takýto stav stane súčasťou, v niektorých prípadoch dokonca cieľom činnosti bezpečnostných zložiek štátu. V takom prípade je už len krôčik k bezpráviu, nespravodlivosti, strate istôt a pocitu bezpečnosti každého jednotlivca v spoločnosti.

Je možné tvrdiť, že toto je jeden z jasných prejavov „zahnívania kapitalizmu“. Javu, ktorý popísali a zdôvodnili i teoretici socializmu ešte v 19 a 20. storočí. Ktorému sa však prestalo veriť po „reinkarnácii“ kapitalizmu u nás i vo východnej Európe, pod vplyvom „pozlátok“, ktoré sa s jeho nástupom objavili.  Je načase pozrieť sa na realitu objektívnym pohľadom a vyhodnotiť si, čo je pre koho výhodné a kto ako koná. Nie čo hovorí. A vo voľbách odovzdať hlas, a tým aj podporu, tým politickým silám, u ktorých slová a činy nie sú v rozpore. Ktoré dokážu fungovať a pracovať predovšetkým pre občanov Slovenska a nie pre hŕstky oligarchov, zbohatlíkov a špekulantov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.