KAREN SVASJAN: EÚ JE MŔTVA, LEN O TOM EŠTE NEVIE

Ruský filozof, germanista a spisovateľ Karen Svasjan: Niet viac západnej kultúry, niet viac západného sveta a niet už Európy tak, ako sme ju poznali. Dnes ak chce niekto odhaliť skutočnú pravdu o tom, čo sa vskutku odohráva vôkol nás, musí sa pomaly schovávať, ako taký disident. A títo disidenti sú podľa Svasjana aj naozaj prenasledovaní a stíhaní. Dokonca sú aj cenzurovaní.

Text TORDEN
Foto TORDEN
Dátum 16.02.2022

Ruský filozof, germanista a spisovateľ Karen Svasjan, ktorý už vyše 30 rokov žije v Nemecku, uviedol v internetovom rozhovore s Andrejom Fefelovom pre YouTube kanál Deň (день), že podľa jeho názoru už niet viac západnej kultúry, niet viac západného sveta a niet už Európy tak, ako sme ju poznali. Podľa neho, akoby sa niekde vyparila a je ťažké na túto tému s kýmkoľvek hovoriť, pretože Európa síce stále existuje ale je mŕtva. Prirovnáva to k akémusi fenoménu, kedy mŕtvy nevie o tom, že je mŕtvy. Vedia to len tí, ktorí ostali žiť okolo neho. Ale ak by sme vnímali súčasnú Európu, na akomsi surealistickom základe, mohli by sme povedať, že ak sa človek nedozvie že je mŕtvy, neostáva mu nič iné, iba ďalej žiť. A to je podľa neho súčasný západný svet, ktorý ešte nevie, že umrel.

ČÍTAJTE TIEŽ: JÁN SEMAŇÁK: RUSI ÚDAJNE DOSIAHLI DOHODU S AMERIČANMI

Ako očitý svedok aktuálneho diania priamo v Nemecku, hodnotí západnú spoločnosť z pohľadu duchovného a tvrdí, že Európania netušia pre čo žijú. Idú len dopredu, ale netušia prečo a kam. Podľa neho sa západná spoločnosť rozpadla a ľudia tam dnes žijú čisto mechanicky. “Vôbec nemajú schopnosť reflexie. Stratili pojem kto sú a čo vlastne robia. Je to desivé.” hovorí Svasjan, podľa ktorého západ naplnil všetky príznaky svojej degradácie, ako ich predpovedal pred vyše 100 rokmi nemecký filozof Oswald Spengler vo svojom diele Zánik západu.

Podľa Svasjana západ nevyužil možnosti, ktoré sa mu ponúkali po skončení studenej vojny. Podľa neho po rozpade ZSSR nastala rozhodujúca etapa triumfu západu, kedy všetci nadšene popierali vízie Spenglera s tým, že sa mýlil. Lenže on predpovedal rozklad západu už v roku 1914 a podľa Svasjana ho Sprengler videl už vtedy dostatočne jasne.  Západ si po skončení studenej vojny myslel, že porážka ZSSR je ich veľký víťazstvom, ale to bol podľa Svasjana omyl. “Oni si mali chrániť ZSSR ako oko v hlave, aby udržali ten kontrast. Aby mohli hovoriť, že ZSSR je impérium zla, ukazovať na neho a tak by sa im darilo ešte chvíľu prosperovať.” tvrdí Svasjan.

“Pamätám si, ako som išiel v polovici deväťdesiatych rokov po Berlíne taxíkom. Z okna som videl veľkú budovu stráženú ozbrojenými vojakmi so samopalmi. Opýtal som sa šoféra, čo je to za budovu. S úškľabkom mi odveti, že to je veľvyslanectvo USA. Ešte prednedávnom tam podľa neho ľudia nosili hromady kvetov. Dnes ich v budove pred ľuďmi chránia ozbrojenci so samopalmi. Oni na západe nič nepochopili. Po druhej svetovej vojne si ukoristili Nemecko, no zabudli sa poučiť od Hegela, že tézu nemožno dosiahnuť syntézou, ale iba naopak.” spomína Karen Svasjan.

Problém pre západný svet podľa neho nastal po roku 1945, kedy prišli do Európy “mimozemšťania”. 

Nie skutoční, ale akoby mimozemšťania, keďže to boli američania. Lebo Nemecko si je, podľa jeho záverov, oveľa bližšie s Ruskom, než s Anglickom, Amerikou, alebo Francúzskom. Nemecko je podľa Svasjana priamym príbuzným Ruska. Ich germánska kultúra, ale aj syntax jazyka je v priamom príbuzenskom vzťahu so slovanskými jazykmi a kultúrou. A to je podľa Karena Svasjana kľúčový moment, pre ktorý západ potrebuje zabrániť spojeniu Nemecka s Ruskom.

Po vojne Nemcom Američania zlomili väzy a Nemcov dnes v Nemecku v podstate ani niet.“Politicky sú to len americké bábky a duchovne ich už tiež akosi zlikvidovali,” tvrdí Svasjan. Lebo Nemecko obsadili po roku 1945 títo mimozemšťania z USA, ktorí nemajú žiadnu kultúru a to prázdno priniesli so sebou. Tou svojou prázdnotou vytlačili všetko, čo bolo aspoň trochu nemecké. Najlepšie podľa Svasjana definoval Ameriku Oscar Wilde: “Amerika je prechodom od barbarstva k dekadencii a cestou minula civilizáciu.” Teraz sú Američania podľa neho ako tie africké kmene, kde prídu jednotliví členovia, zapichnú kópiu do zeme a potom okolo nej tancujú. No a Američania teraz prídu niekde len tak s notebookom, ten pichnú do siete a urobia okolo toho konferenciu. A táto ich nekultúrna dekadencia ničí Európu.

Moderátor relácie Andrej Fefelov pripomenul Karenovi Svasjanovi určitý archetyp postáv, ktoré sa v rôznych obmenách objavujú v ruských, ale aj európskych rozprávkach.

Podľa neho existuje jeden archetyp postavy ako Popoluška a potom je tam zlá macocha so svojou vlastnou dcérou. Tá býva vždy zlá, arogantná, škaredá, lenivá, neschopná a protivná. Naproti nej je tam nevlastná dcéra, krásna, nadaná, mimoriadne schopná, láskavá a pokorná. Toto archetypálne delenie podľa Fefelova silno pripomína Ameriku, ako tú zlú macochu, ktorá si hýčka svoju Európu a Rusko ako tú popolušku, ktorá sa na vzdory nepriazni osudu vždy snaží konať dobro a šíriť lásku.

Dnes ak chce niekto odhaliť skutočnú pravdu o tom, čo sa vskutku odohráva vôkol nás, musí sa pomaly schovávať, ako taký disident. A títo disidenti sú podľa Svasjana aj naozaj prenasledovaní a stíhaní. Dokonca sú aj cenzurovaní.To čo bolo kedysi v Sovietskom zväze také jednoznačné a očividné, kedy bolo jasne rozoznateľné čo je propaganda, čo disent, tak to sa teraz dá len ťažko rozoznať. “Deje sa to oveľa zákernejšie a ľudia sú prenasledovaní za svoj názor,” tvrdí Svasjan. “Všetka tá propaganda sa skrýva za ľúbezné a vznešené ideály ako demokracia, sloboda a to je hrozne odporné. Je to akési zbastardenie týchto vznešených ideálov.”

Celé to pripomína podľa Svasjana akúsi liberálnu párty, akýsi večierok, zábavu lajdákov typu Boris Johnson. 

Títo neschopní pseudopolitici sú podľa neho maximálne netolerantní, ale samozrejme pod prikrývkou tolerancie. Propagujú liberálnosť, slobodu, no v skutočnosti je to úplne opačné. “Priam hrozivo opačné.” Desí sa Svasjan. “Niekedy býval na jednej strane fašizmus a proti nemu býval antifašizmus. Tam to bolo všetkým jasné. Fašizmus bol jasne viditeľný a neschovával sa, ale toto teraz sú podvodníci. Sú to šmejdi a hochštapleri. Totálne morálne dno. Naozajstné špiny. A myslím si, že to bude napokon Európa, ktorá požiada o pomoc Rusko a nie naopak. Prišiel čas, aby Rusko splatilo svoj dlh.”, prorokuje Karen Svasjan. “Nemci sa javia v Európe ako kľúčový hráč, a od nich aj dosť veľa závisí aký bude ďalší vývoj. Rusko má teraz šancu vytrhnúť Nemecko z tejto letargie. Toto asi nedokáže urobiť nikto, keďže Nemcov v skutočnosti už v Nemecku ani niet.”, uvažuje Svasjan. Spomína na nedávny prípad, kedy sa diskutovalo o nápise na nemeckom Reichstagu (súčasnom Bundestagu). 

Nápis z roku 1916 na priečelí budovy hlása: Nemeckému národu. Nemeckom však preletela búrlivá diskusia, kedy sa začali rôzne skupiny zamýšľať nad tým, či to náhodou nie je príliš rasistický nadpis a či ho netreba zmeniť na: Nemeckým obyvateľom. Karen Svasjan je presvedčený, že západná civilizácia bude čoskoro nahradené a nevidí inú možnosť, než tú, že to bude Rusko. Podľa neho rovnako ako barbari nahradili rímsku civilizáciu, tak hrozí, že Rusi budú nahrádzať tú súčasnú európsku.

“Keď som bol malý bolo známe také Chruščovské heslo, predbehneme Ameriku v mäse, mlieku, vajciach. A ešte v 19. storočí bolo také podobné heslo dobehnúť Európu. Ale to sa týkalo ducha a kultúry. No a v niektorých momentoch Rusko naozaj Európu aj predbehlo. Nie v mäse, mlieku a vajciach, ale duchovne a kultúrne určite. Vezmite si len literatúru vtedajšieho obdobia. A vtedy stačilo len pár desiatok rokov.”, spomína Svasjan. No a v Rusku je podľa neho aktuálne podobný nový fenomén, kedy sa všetci tvária, že dobiehame západ a že ho predbehneme. “Ale nie je čo predbehnúť. Nie je čo dobiehať. Je to len akýsi Pavlovov reflex porovnávať sa. Ale už sa nie je s čím porovnávať.” uzatvára Svasjan.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.