KAROL III.: RUSKÁ INVÁZIA NA UKRAJINU POŠLIAPALA SLOBODU A DÔSTOJNOSŤ

Britský panovník na začiatku svojho príhovoru v Bundestagu poďakoval Nemcom za láskavosť, ktorú mu preukázali po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II. Nemecko je podľa Karola III. jedinou krajinou na svete, s ktorou má Británia také blízke vzťahy.

Foto SITA/AP
Dátum 30.03.2023

Britský kráľ Karol III. počas svojho historicky prvého príhovoru v nemeckom parlamente vo štvrtok uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu "pošliapala slobodu a dôstojnosť" a vyzdvihol vojenskú pomoc, ktorú Nemecko Kyjevu poskytuje. TASR správu prevzala z televízie Sky News.

Britský panovník na začiatku svojho príhovoru v Bundestagu poďakoval Nemcom za láskavosť, ktorú mu preukázali po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II. Zároveň dodal, že odkedy Nemecko prvýkrát navštívil ako mladý chlapec, ho táto krajina výrazným spôsobom ovplyvnila. Zavtipkoval aj o rivalite britských a nemeckých futbalových mužstiev.

Karol III. sa vyjadril aj k ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré podľa jeho slov spôsobuje "nepredstaviteľné utrpenie". Ohrozená je bezpečnosť a demokratické hodnoty Európy, avšak dodal, že "spolupráca pri obrane Ukrajiny, slobody a mieru" je preňho veľkým povzbudením. Nemecko je podľa Karola III. jedinou krajinou na svete, s ktorou má Británia "také blízke vzťahy, čo je jasným príkladom a dôkazom partnerstva". Monarcha tiež vyzdvihol snahy Londýna a Berlína prejsť na čisté druhy energie, a to najmä na pobrežné veterné elektrárne či používanie vodíka, ktorý opísal ako "palivo, ktoré môže zmeniť budúcnosť".

Britský panovník tiež uviedol, že v rámci svojej piatkovej návštevy mesta Hamburg si "uctí pamiatku Kindertransportu, vďaka ktorému sa podarilo pred 85 rokmi zachrániť viac ako 10.000 židovských detí pred hrôzami nacizmu a poskytnúť im bezpečie v Británii". Spolu s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom si tiež pripomenie bombardovanie Hamburgu z roku 1943. Stanica Sky News pripomína, že ide o Karolovu prvú oficiálnu štátnu návštevu v zahraničí vo funkcii panovníka Spojeného kráľovstva, ktorým sa stal po úmrtí kráľovnej Alžbety II. Návšteva sa uskutočňuje ešte pred jeho oficiálnou korunováciou naplánovanou na 6. mája.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.