KAŽIMÍR: HOSTINA SA SKONČILA, SLOVÁCI MUSIA ZAČAŤ ŠETRIŤ

Tento rok podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra začne tempo rastu cien postupne klesať, no pod 5 percent sa inflácia dostane až v roku 2025. Rýchlejšiemu poklesu budú brániť ceny energií.

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 30.03.2023

V rámci ekonomického vývoja Slovensko zažíva postupnú stabilizáciu, no s rizikami a ak sa naplnia, výrazne prekvapia. Pri inflácii smerom nahor a pri ekonomickom raste nadol. Na stredajšej tlačovej konferencii to v rámci jarnej prognózy povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Tento rok podľa jeho vyjadrení začne tempo rastu cien postupne klesať, no pod 5 % sa inflácia dostane až v roku 2025. Rýchlejšiemu poklesu budú brániť ceny energií. Vysoká inflácia aj v tomto roku ukrojí z reálnych príjmov domácností, no podľa Kažimíra v nižšej miere než vlani. V tomto roku národná banka očakáva, že reálne mzdy poklesnú o pol percenta, vlani to bolo 5 %. „Aj keď nálady v ekonomike sa menia ako počasie, náš pohľad, ako sa nám bude dariť, sa oproti zimnej prognóze, veľmi sa nemení,“ skonštatoval Kažimír.

Ako ďalej pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, inflácia by v tomto roku mala dosiahnuť v rámci európskej metodiky 10,5 %, v predošlej prognóze ju banka videla na úrovni desiatich percent. V rámci ekonomického vývoja NBS zhoršila svoj výhľad na tento rok. Domnieva sa, že HDP vzrastie o 1,3 %, čo v porovnaní s predchádzajúcou prognózou značí nepatrný pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Ťahúňom bude podľa NBS zahraničný dopyt a nie domáca spotreba.

Ako ďalej pokračoval Kažimír, Slovensku sa nedarí účinne čerpať eurofondy. Situácia je v posledných rokoch podľa neho výrazne horšia než v predošlom období, čo je zlé aj v rámci dobiehania životnej úrovne a modernizácie Slovenska. Negatívne národná banka vníma aj deficit verejných financií a úroveň dlhu. „Hostina sa skončila, Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a bude musieť šetriť,“ uzavrel Kažimír.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.