KAŽIMÍR: INFLÁCIA SA SPOMALÍ, ALE CENY KLESAŤ NEBUDÚ

Guvernér NBS Peter Kažimír: Pandémia popretŕhala dodávateľsko - odberateľské siete ako krehkú pavučinu a bude chvíľu trvať, kým sa tieto siete obnovia.

Foto SITA/ĽUDOVÍT VANIHER
Dátum 24.11.2021

Súčasný nárast inflácie vníma Národná banka Slovenska (NBS) do veľkej miery ako prechodný jav s tým, že v budúcom roku príde inflačné ochladenie a rast sa spomalí. „Čo však neznamená, že ceny začnú klesať. Našou prvoradou úlohou je dozerať na zdravý a stabilný rast cien na horizonte viacerých rokov. Reagovať na mesačné výkyvy nie je našim poslaním. Čo nás však trápi a zaujíma je to, čo bude ďalej,“ uviedol v komentári guvernér NBS Peter Kažimír.

Veľké globálne firmy desaťročia presúvali výrobu do krajín s lacnejšou pracovnou silou, s dynamicky rastúcimi ekonomikami a výhodným regionálnym umiestením. Bez toho by podľa Kažimíra dnes množstvo elektroniky, oblečenia, či áut stálo viac. Lietadlá, tankery a nákladné lode denno-denne presúvali tovary, komodity a súčiastky po celom svete. „A potom prišla pandémia. Popretŕhala dodávateľsko - odberateľské siete ako krehkú pavučinu a bude chvíľu trvať, kým sa tieto siete obnovia. Budúci rok sa javí ako dobrý kandidát,“ pokračoval Kažimír.

To však podľa neho nič nemení na rýchlorastúcich cenách energií, tovarov a služieb. „Zvaľovať to všetko na zničenú pavučinu by však nebolo fér,“ myslí si Kažimír. Dôležitým spoluhráčom je podľa neho veľmi svižné a silné ekonomické oživenie spojené s veľkou chuťou ľudí nakupovať, cestovať a potrebou firiem vyrábať a dobiehať zameškané. Výsledkom je inflácia, akú sme tu nevideli aj viac ako desať rokov, v niektorých častiach sveta aj 30 rokov.

„Ak by sa začala presúvať výroba komponentov, resp. jej časť do krajín bližšie k finálnej továrni, no kde je drahšie - tzv. onshoring, môže to mať vplyv na výslednú cenu,“ myslí si Kažimír. Neznámych je však podľa neho viac. Jedna z najzásadnejších sú klimatické zmeny. „Nedávne prívalové dažde v kanadskej Britskej Kolumbii odrezali prístav vo Vancouveri od sveta a ochromili námornú, vlakovú a cestnú dopravu. Klimatické zmeny tu sú a ich vplyv bude čoraz citeľnejší a my potrebujeme urobiť všetko preto, aby sme sa vedeli čo najlepšie adaptovať. Vrátane pochopenia vplyvov na infláciu,“ dodal Kažimír.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.