KDH: EURÓPSKA KOMISIA DALA VYSVEDČENIE VLÁDE ROBERTA FICA

Európska komisia dala správou o právnom štáte vysvedčenie vláde Roberta Fica. Pre Slovensko a jeho občanov však povzbudivé nie je. Uviedlo to Kresťanskodemokratické hnutie vo svojom stanovisku. Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch. Pre KDH je dodržiavanie princípov právneho štátu kľúčové a máme jasný recept, ako v tejto oblasti nebyť doslova na chvoste Európy, uviedlo hnutie.

Foto SITA/MILAN ILLIK
Dátum 25.07.2024

Európska komisia (EK) dala správou o právnom štáte vysvedčenie vláde Roberta Fica (Smer-SD). Pre Slovensko a jeho občanov však povzbudivé nie je. Uviedlo to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vo svojom stanovisku. EK tvrdí, že vláda nezlepšila šesť zo siedmich odporúčaní na zabezpečenie lepšieho právneho štátu.

Komisia kritizovala odvolávanie členov súdnej rady, oslabenie boja s korupciou či fungovanie verejnoprávnych médií. „Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch. Pre KDH je dodržiavanie princípov právneho štátu kľúčové a máme jasný recept, ako v tejto oblasti nebyť doslova na chvoste Európy," uviedlo hnutie.

Na základe právneho štátu sa podľa kresťanských demokratov majú ľudia cítiť bezpečne, pociťovať, že štát a súdy sa správajú k všetkým spravodlivo a taktiež prispieva k tomu, aby na Slovensko prichádzali nové investície. „Zahraničné firmy chcú prísť tam, kde bude zdravé konkurenčné prostredie a nie na miesta, kde sú rovní a rovnejší.

Slovensku určite nepomôže vydávať na ministerstve publikácie o údajnom únose spravodlivosti, ale jasné dodržiavanie zákonov a vyvodzovanie zodpovednosti. Zákony musia byť písané pre všetkých s ešte väčším ohľadom na tých najzraniteľnejších. To sa v poslednej dobe nedeje," uviedlo KDH. Európska komisia (EK) v stredu uverejnila svoju piatu výročnú správu o právnom štáte.

V nej systematicky a objektívne preskúmala vývoj v oblasti právneho štátu jednotným spôsobom vo všetkých členských krajinách. EK Slovensku odporúča zaviesť opatrenia, na základe ktorých sa zabezpečí, aby sa na členov súdnej rady vzťahovali dostatočné záruky nezávislosti, pokiaľ ide o ich odvolanie, s prihliadnutím na európske normy týkajúce sa nezávislosti súdnych rád.

Ďalej našu krajinu nabáda k tomu, aby zaviedla opatrenia na zavedenie a dodržiavanie dostatočných záruk v prípadoch, keď sudcovia musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za trestný čin ohýbania práva v súvislosti so svojimi súdnymi rozhodnutiami.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.