KDH VYZÝVA VLÁDU, ABY ODMIETLA ZAČLENENIE PRÁVA NA POTRAT DO CHARTY EÚ
Podľa europoslankyne za KDH a líderky eurokandidátky Miriam Lexmann je prijaté uznesenie nielen pošliapaním ľudskej dôstojnosti a základného ľudského práva na život, ale i hrubým zásahom do výlučných právomocí členských štátov.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva vládu, aby sa Slovensko jasne postavilo proti pretláčaniu tzv. „práva na potrat“ do Charty základných práv EÚ, ku ktorému dnes v prijatom uznesení vyzval Európsky parlament. ,,KDH vždy stálo na strane základnej hodnoty celej slobodnej civilizácie, ktorou je ochrana ľudského života. Sme zdesení, že dnes, keď Slovensko, ale aj celá EÚ, čelí mimoriadnym výzvam, sledujeme nezmyselné útoky na túto najvyššiu hodnotu – hodnotu života a slobodu svedomia, myslenia a vierovyznania,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.
Podľa europoslankyne za KDH a líderky eurokandidátky Miriam Lexmann je prijaté uznesenie nielen pošliapaním ľudskej dôstojnosti a základného ľudského práva na život, ale i hrubým zásahom do výlučných právomocí členských štátov. „Počas celého svojho mandátu na pôde Európskeho parlamentu sa dôrazne ohradzujem voči množstvu iniciatívnych správ vrátane známej správy Matić, ktoré prekračujú európske právomoci. Stačilo. Toto si neprajú ani občania, ktorí to jasne dali najavo", zdôraznila Lexmann, ktorá spolupredkladala pozmeňovací návrh s jasným odkazom na výlučné právomoci členských štátov. Návrh však nezískal potrebnú väčšinu.
Podľa dnes uznesenia prijatého chcú poslanci Európskeho parlamentu zakotviť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Text vyzýva členské štáty, aby plne dekriminalizovali interrupcie v súlade s usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2022 a aby odstránili prekážky brániace interrupciám a bojovali proti nim. Zároveň vyzýva Poľsko a Maltu, aby zrušili svoje zákony a iné opatrenia, ktoré ich zakazujú a obmedzujú. Poslanci odsudzujú skutočnosť, že v niektorých členských štátoch je interrupcia odopieraná praktickými lekármi a v niektorých prípadoch aj celými zdravotníckymi zariadeniami na základe doložky o svedomí, často v situáciách, keď akékoľvek oneskorenie ohrozí život alebo zdravie pacienta. Za uznesenie hlasovalo 336 europoslancov, 163 bolo proti a 39 sa zdržalo hlasovania.
„Prechovávam úctu k právu na život, a rovnako k právu žien na slobodné rozhodnutie o svojom tele. Som presvedčený, že potrebujeme hľadať rovnováhu medzi týmito dvoma základnými právami. Príklad z Poľska nám, žiaľ, ukázal, že keď sa vydáme radikálnou cestou a uprieme ženám právo na rozhodnutie, môže ich to stáť dokonca životy,“ povedal europoslanec Vladimír Bilčík (Európska ľudová strana), ktorý má obavu, aby si túto cestu nezvolili aj ďalšie členské štáty. Podporuje preto začlenenie práva na umelé prerušenie do Charty základných práv EÚ. Europoslanec Eugen Jurzyca (Európski konzervatívci a reformisti/SaS) poukazuje na to, že aj vedecké štúdie ukazujú, že zákazy alebo vysoko reštriktívne opatrenia nevedú automaticky k zníženiu počtu potratov, len k zníženiu bezpečnosti zdravia žien a možným závažným zdravotným komplikáciám či dokonca úmrtiam. Europoslanec Jozef Mihál (Renew Europe) sa domnieva, že takéto citlivé otázky by sa mali riešiť predovšetkým v rámci národnej jurisdikcie. Ivan Štefanec (Európska ľudová strana/KDH) návrh nepodporuje. Členské štáty by si podľa neho mali mať naďalej zachovanú suverenitu rozhodovať o morálno-etických otázkach sami.
Europoslanec Martin Hojsík (Renew Europe/Progresívne Slovensko) reagoval, že ľudia na Slovensku sú jasne za zákonom chránenú možnosť interrupcií. V mnohých regiónoch Slovenska sú však posledné roky nedostupné, pretože ich lekári a nemocnice čoraz viac odmietajú vykonávať. „Situácia v Poľsku, keď pre ideológiu vládnej strany PiS zomierali nevinné ženy, ktoré nemali prístup k umelému prerušeniu tehotenstva pod hrozbou kriminalizácie, ukazuje, prečo si tento prístup k zdravotnej starostlivosti vyžaduje špeciálnu ochranu v EÚ. Na Slovensku sa ho len za uplynulých niekoľko rokov pokúšali poslanci parlamentu obmedziť viac ako 16-krát,“ skonštatoval.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.