KÉRY: JÁGR SA ROZHODOL - JÚLIUS HUDÁČEK JE NECHCENÝ

Marián Kéry, poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru NR SR: Zbláznili sa tu všetci? Kde boli, keď v Odese jej obyvatelia hovoriaci štátnym jazykom podpálili dom, v ktorom našlo svoju smrť 48 ľudí hovoriacich menšinovým jazykom?

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 08.01.2024

Český hokejový extraligový klub Rytíři Kladno, za ktorým ako spolumajiteľ stojí hokejová legenda Jaromír Jágr, ukončil po dvoch dňoch spoluprácu so slovenským hokejovým brankárom Júliusom Hudáčkom. Bez uzavretia zmluvy, bez odohratia jediného zápasu. Dôvod? Až po tom, ako ho chceli a aj oslovili, si v Kladne uvedomili, že Hudáček strávil minulú sezónu v ruskej KHL v drese kazašského Barysu Astana. A keď sa fanúšikovia (vraj spolu so sponzormi a mestom Kladno) postavili na zadné, svoje rozhodnutie zmenil aj Jágr, inak v minulosti tiež hráč v KHL, ruského mužstva Avangard Omsk.
Už mesiace opakovane a otvorene tvrdím o vojne na východe od našich hraníc, že Rusi porušili 24. februára 2022 útokom na Ukrajinu medzinárodné právo. Tak, ako ho opakovane posledné desaťročia porušovali USA a NATO v rôznych častiach sveta. A niekedy s nimi aj Rusi. Veľmoci si jednoducho raz za čas robia, čo chcú…

Stačí spomenúť bombardovanie bývalej Juhoslávie v roku 1999. Ale aj Irak. Lýbiu. Sýriu. Afganistan. Vietnam. Kórejský konflikt. Prečo potom ale ten okatý nie dvojitý, ale minimálne trojitý meter? To, čo sa deje na Ukrajine už skoro dva roky, je strašné. Zomierajú úplne zbytočne nielen ukrajinskí, ale aj ruskí civilisti a vojaci. Preto, lebo sme na pozadí svedkami proxy vojny vyvolanej USA a NATO, ktorí ju vedú proti Ruskej federácii. Opakujem, Putin a Rusi porušujú medzinárodné právo a tá vojna nie je obhájiteľná. Ale nie sú jediní, kto tu má maslo na hlave.
Preto - zbláznili sa tu všetci? Zlá je len ruská kultúra, odmietame len autá s ruskými ŠPZ, útočíme nielen na ruských športovcov, ale aj tých zahraničných, ktorí v Rusku pôsobia. Kde boli všetci títo bohorovní sudcovia, keď v roku 2014 začala po revolúcii menovaná vláda Ukrajiny cenzurovať knihy, filmy a školské osnovy a gumovať z nich mŕtvych umelcov ruskej nádnosti? Kde boli, keď v Odese jej obyvatelia hovoriaci štátnym jazykom podpálili dom, v ktorom našlo svoju smrť 48 ľudí hovoriacich menšinovým jazykom? Kde boli všetci títo bohorovní sudcovia, keď padali bomby z amerických lietadiel na Belehrad a ďalšie srbské mestá? Kto v takých chvíľach vyháňal amerických, alebo ukrajinských športovcov z Európy? Kto vyčítal hokejistom ich angažmány v kluboch NHL? A ešte taký Azerbajdžan. Komu z demokratickej Európy prekáža genocída Arménov v Náhornom Karabachu? Prečo nie sú vylúčení azerbajdžanskí športovci z medzinárodných súťaží?

Pred pár rokmi sa objavil v kinách zaujímavý film Brankár. Išlo o dramatický životný príbeh legendárneho futbalistu Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek svojmu nemeckému pôvodu. Príbeh muža, ktorý miloval futbal, Anglicko a ženu svojho života Margaret a vďaka svojim výnimočným schopnostiam a vytrvalosti sa dokázal z nenávideného „nácka“ stať britským národným hrdinom. Ako sa mu to podarilo? Pomohla mu aj podpora z radov, ktoré by možno čakal iba málokto. Vášne fanúšikov, aj verejnosti, začali pomaly opadávať, keď sa bývalého nepriateľa zastal rabín slovenského pôvodu Alexander Altmann. A s ním miestna židovská komunita.
Proti Hudáčkovmu príchodu do Kladna sa začala valiť lavínu jedného hejtu za druhým. Haló, kto sme my, aby sme súdili? Nielen Hudáčka, ale aj ďalších našich športovcov. Rabíni v Manchesteri si presne túto otázku kládli…Kto z nás na Slovensku, aj v Čechách si žije svoj život tak, že môže hodiť kameňom? V akom stave je naše svedomie? V akom sú naše rodiny? A čo naše komunity? Nemali by sme začať od seba, nieto riešiť napríklad Hudáčka?

Jaromír Jágr sa rozhodol, Július Hudáček je nechcený. Apropos, kto z kritikov Hudáčka a aj Kladna si uvedomil, že Barys Astana, klub, za ktorý v KHL chytal, sídli v hlavnom meste Kazachstanu? To znamená, tak ako upozornil Eduard Chmelár na svojom fb profile, hlavným mestom krajiny, s ktorou západné krajiny spolupracujú viac ako pred vojnou s Ruskom? Nebudeme kričať v Bruseli, aby európske krajiny zastavili obchodovanie s touto proruskou krajinou?
A čo bude ďalej na športovom poli? Na Slovensku je teraz na pretrase futbalový prestup z Ruska na Slovensko. Podľa championat.ru sa Dunajská Streda zaujíma o nádejného ruského futbalistu so zvučným menom, Georgija Sulakvelidzeho. Ak sa tak udeje, ako zareagujú fanúšikovia DAC-u? A čo potom na to Oszkár Világi?
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.