KÉRY: ROZHODNUTIE AMERIČANOV ODOVZDAŤ UKRAJINE KAZETOVÚ MUNÍCIU JE VOJNOVÝ ZLOČIN!

Marián Kéry poslanec NR SR a predseda zahraničného výboru NR SR:  Slovensko potrebuje vládu a prezidenta, ktorí budú prioritne sledovať naše národné záujmy. Konflikt na Ukrajine takýmto záujmom určite nie je.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 12.07.2023

NATO na čele s USA čoraz viac eskaluje napätie v už viac ako 500 dní trvajúcom zástupnom konflikte medzi dvomi veľmocami, USA a Ruskou federáciou. Posledné dni toto napätie do vyššej roviny posunulo napríklad rozhodnutie USA dodať Ukrajine kazetovú muníciu. Toto je neuveriteľný precedens a krok, ktorý môže predstavovať jeden z možných a fatálnych rubikonov v tomto konflikte.
K Dohovoru o zákaze kazetovej munície z roku 2008 pristúpilo viac ako 100 krajín sveta, vrátane väčšiny členských štátov NATO. Ale práve USA, Rusko a Ukrajina tak neurobili. Ako chcú zabrániť, že kazetové bomby nebudú najviac zabíjať práve civilistov? Rozhodnutie Američanov odovzdať Ukrajine kazetovú muníciu preto treba nazvať presne, je vojnovým zločinom. Tak, ako ním je a bude aj schvaľovanie, či tolerovanie tohto kroku zo strany Nemcov, Britov a ďalších. Tak, ako ním bude používanie kazetovej munície zo strany Ukrajiny. Tak, ako ním je (ak sa potvrdí) používanie kazetových bômb zo strany ruskej armády. Ale najmä USA by sa mali aj v tomto prípade hanbiť. Boli to práve Američania, ktorí v minulosti masovo a opakovane používali kazetovú muníciu v Laose, Vietname, počas vojny v Perzskom zálive, počas bombardovania Juhoslávie a v ďalších konfliktoch. Koľko desaťtisícok nevinných civilistov za tento cynizmus Američanov zaplatilo svojimi životmi, to už nikto nezistí.

Mimochodom, prečo sa prezidentka Čaputová na plány s použitím kazetových bômb nespýtala ukrajinského prezidenta počas jeho nedávnej návštevy Slovenska? Prečo Zelenskému nedal rovnakú otázku predseda parlamentu Boris Kollár a poslanci bývalej vládnej koalície? A čo na toto všetko hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini, ktorý sa čoraz častejšie vyslovuje tiež za pokračovanie dodávok zbraní na Ukrajinu a SMER-SSD absolútne neoprávnene obviňuje z proruských postojov.
SMER-SSD v tomto konflikte nestojí ani na strane Rusov, ani na strane NATO a USA. Národným záujmom Slovenska, a som presvedčený, že nielen naším, ale aj záujmom väčšiny krajín, musia byť mier na Ukrajine a bezpečnostné garancie pre tento ťažko skúšaný, niekedy sa zdá, že v súboji veľmocí až cynicky obetovaný štát. Žiadne členstvo Ukrajiny v NATO, žiadne falošné sľuby. Neutralita Ukrajiny, garantovaná veľmocami. Okamžité politické rozhovory o riešení situácie na východe Ukrajiny, v ktorých musia urobiť kompromis všetky zúčastnené strany. Toto je jediná cesta.

Obávam sa však, že také ľahké to nebude. Veď aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá reprezentuje Slovensko na práve prebiehajúcom, tohtoročnom samite NATO v litovskom Vilniuse, naň odišla rozhodnutá podpísať sa ako prezidentka pod všetko, čo sa dohodne. Obávam sa, že ona by neobhajovala našu krajinu, ani keby sme boli akokoľvek ohrození.
Chceli sme sa s ňou pred samitom rozprávať aj my v SMER-SSD, ale ignorovala aj žiadosti o prijatie z mojej strany ako predsedu Zahraničného výboru NR SR. Pričom vo Vilniuse nejde o fazuľky. Ešte raz preto opakujeme. Ak bude SMER-SSD súčasťou novej vlády po septembrových voľbách, Slovensko nebude zvyšovať rozpočet na obranu na 2% HDP. V čase krízy tento obrovský balík finančných prostriedkov použijeme na pomoc pre Slovenky a Slovákov. Ak bude SMER-SSD súčasťou novej vlády po septembrových voľbách, ratifikácia prípadneho vstupu Ukrajiny do NATO v našom parlamente, ak by k tomu malo prísť, v žiadnom prípade neprejde. Slovensko potrebuje vládu a prezidenta, ktorí budú prioritne sledovať naše národné záujmy. Konflikt na Ukrajine takýmto záujmom určite nie je.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.