KIČA: TARABA PREDVIEDOL PERSONÁLNY MASAKER

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) predviedol skutočný personálny masaker. Vyhlásil to člen predsedníctva strany Demokrati Michal Kiča s tým, že byť kamarátom Tarabu alebo členom Slovenskej národnej strany či jeho strany Život sa oplatí. Ako Kiča vysvetlil, Taraba vymenil deväť ľudí z vedenia dôležitých podriadených inštitúcií.

Foto SITA/JAKUB JULENY
Dátum 19.12.2023

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) predviedol skutočný personálny masaker. Vyhlásil to člen predsedníctva strany Demokrati Michal Kiča s tým, že byť kamarátom Tarabu alebo členom Slovenskej národnej strany či jeho strany Život sa oplatí. Ako Kiča vysvetlil, Taraba vymenil deväť ľudí z vedenia dôležitých podriadených inštitúcií.

„Osem z nich obsadil čisto straníckymi nomináciami SNS. Ľudí, ktorí tam pôsobili desiatky rokov a mali odbornú pozíciu, nahrádza čisto straníckymi nomináciami. Je to v takom rozsahu, aký sme tu nezažili,“ vyhlásil Kiča. Strana Demokrati v tejto súvislosti podáva podnet na prešetrenie. Strana Demokrati súčasne konštatovala, že neodborné nominácie môžu mať negatívny dopad na chod celého ministerstva a životného prostredia na Slovensku.

Kiča upozornil aj na ďalšie výberové konania „za zatvorenými dverami". „Je prirodzené, že s novou vládou prichádzajú aj viaceré nové personálne nominácie. Tu sme však za hranicou akejkoľvek únosnosti, pretože väčšina ľudí, ktorí sú dosadzovaní na vysoké odborné miesta, nespĺňajú ani jeden jediný kvalifikačný predpoklad," zdôraznil Kiča.

Dodal, že aj dnes za zatvorenými dverami prebieha výberové konanie na dve riaditeľské pozície - Tatranského národného parku a Národného parku Veľká Fatra a verejnosť tak nemá možnosť konfrontovať kandidátov s kontroverznými postojmi či plánmi na rozsiahly predaj majetku v národných parkoch.

„Taraba si nesmie z rezortu a jeho podriadených organizácií robiť súkromnú s.r.o. SNS a Život. Považujem za neprípustné, aby v čase, keď sa Slovensko musí pripraviť na klimatické zmeny a ich dopad, sedeli na odborných stoličkách straníci, ktorí nemajú s ochranou životného prostredia nič spoločné," dodal Kiča. Kiča vysvetlil, že sa rozhodli podať podnet na prešetrenie už realizovaných personálnych zmien, a to nielen voči ministrovi Tarabovi, ale aj šéfovi Slovenského vodohospodárskeho podniku Petrovi Moldovi, kde je situácia podľa Kiču najvypuklejšia.

„Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií má všetky predpoklady na to, aby preskúmal, či je v týchto zmenách stranícky alebo verejný záujem," priblížil Kiča, podľa ktorého oficiálne požiadajú aj Najvyšší kontrolný úrad o preverenie kvalifikácie, odbornosti, spôsobilosti a postupu pre obsadzovaní miest. Taraba totiž nezdôvodnil, prečo musia odborníci odísť zo svojich pozícií.

Kiča spresnil, že Taraba za svoje pôsobenie stihol odvolať riaditeľku Slovenského banského múzea, riaditeľku Správy povodia rieky Bodrog, riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia, riaditeľku Výskumného ústavu vodného hospodárstva, odvolal riaditeľa TANAPu aj Národného parku Veľká Fatra, Národnej zoologickej záhrady Bojnice či riaditeľa Štátnej ochrany prírody. „Osobitne šokujúca je situácia v Slovenskom vodohospodárskom podniku, š. p., v ktorom pôsobia viacerí členovia predsedníctva Tarabovej strany Život - národná strana," uzavrel Kiča.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.