KISKA "PRETIAHNE" REMIŠOVÚ?

Úžernícky dobrý anjel z očí verejnosti nezíde, chce zostať v politike

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 20.03.2019

Tak už je to tu. Hlava štátu na odchode napriek daňovým a pozemkovým kauzám predsa len vstúpi do straníckej politiky. Z majstra, teda „mistra“ prezidenta sa stane učeň, zakladateľ politickej strany. Učeň so skúsenosťami i „kontaktmi“, s vplyvom a peniazmi. Kiska už raz „učňom“ bol: umýval riad na americkej benzínovej pumpe, aj tovarišské roky už má za sebou – ako úžernícky „dobrý anjel.“ Cestu od učňa po majstra chce absolvovať ešte raz?

Sám pre seba

O tom, že sa Kiska zúčastní v budúcich parlamentných voľbách, čvirikali vrabce už vlani. Oznámil, že prezidentovania má plné zuby, ale chce v politike ostať. Očakávalo sa jeho spojenie s novými liberálno-libertariánskymi progresívnymi Slovákmi a so spolu-ákmi, ale teraz to vyzerá tak, že sa spájať nebude a založí stranu sám pre seba na spôsob Holíčanov. Tí postavili šibenicu „enem pro seba a své deti“. Odmietol plán stať sa tvárou týchto skupín Kiska, alebo sa tieto zoskupenia zľakli jeho úžernícky poškodeného imidžu?

Kiska založí stranu a privedie si do nej vlastných ľudí, čo ešte viac rozbúri vody na opozičnej scéne. Jej doterajší dominanti sú v ohrození. Čuduje sa niekto prskaniu vodcu Sulíka? Že Kiska je rozbíjač pravice? Prečo sa nespojí s niektorou z už existujúcich strán? Žeby s ním? To nevie Rišo sám z vlastnej skúsenosti, že každý ambicióznejší Slovák chce byť vodcom?

Ak vznikne nová strana, napríklad pod menom „Kiska neodchádza“, kopačky teda nedostanú len liberálne novotvary, ale z rebríka spadnú aj iní, možno aj mostári z Hídu. Akurát Verona Remišová bude pretiahnutá. Zatiaľ zatĺka neveru (Matovičovi), doktor Plzák predsa radil zatĺkať a zatĺkať. Nádej na pretiahnutie má aj Tomáš Meravý, dnes v proatlantickom GLOBSEC-u, v učňovských rokoch poradca vtedy ministra, teraz poradcu kyjevských pánov Ivana Mikloša.

Návrat Radičovej do politiky

Nové svety sa otvárajú aj pre občas unavenú Ivetu, bývalú predsedníčku vlády, dnes profesorku „svetového dosahu“ z vysokej školy na okraji Bratislavy. Radičová nezatĺka, jej scivilizovaný mních si to nežiada. „(S Kiskom) hovoríme spolu, áno a vyzerá to veľmi príjemne. (No prosím!) Umenie politiky je časovanie,“ prezradila, v čom je doma. Hlasovanie o dôvere svojej vláde (2012) načasovala tak, aby moc padla rovno do lona Ficovi. Iveta má zrejme vytiahnuť z Andrejovej päty tŕň, tie nepríjemné obvinenia! A čo na tom, že sa v minulosti viackrát zaprisahávala, že o návrate do politiky neuvažuje? Trest, ktorý si udelila za „spoluzodpovednosť za pád vlády“, už zrejme vypršal.

A dôvody Kiskovho neodchádzania? „Svoj politický zápas nepovažujem za skončený,“ povedal. Že keď vidí, že ani nová (Pellegriniho) vláda nedokáže vrátiť dôveru ľudí v štát, vyvoláva to v ňom len väčšiu chuť „pustiť sa do toho, aby sa to zmenilo“. Založí stranu iba preto, že mu ide o dôveru v jeho milovanú „túto krajinu“. Len zlé jazyky môžu za tým hľadať iné úmysly. Napríklad, že sa mu nechce „sedieť“.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.