KISKOV PRIESKUM

Každá agentúra má svoju politickú orientáciu, ale aj prepojenie na rôzne záujmové skupiny

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 27.02.2018

Začiatkom februára zverejnila agentúra FOCUS prieskum dôveryhodnosti politikov. Jasný víťaz je prezident SR Andrej Kiska. Dôveruje mu viac ako dvadsaťtri percent Slovákov. Výsledok zaskočil mnohých našich čitateľov, ktorí nám so znepokojením telefonovali do redakcie so žiadosťou o vysvetlenie, ako je možné, že Andrej Kiska je na prvom mieste. Myslím, že na otázky podobného zamerania nedokážem relevantne odpovedať. Pýtať sa treba predstaviteľov agentúry FOCUS, ktorí by mali mať výsledky hlasovania podložené. Podľa mojich dostupných informácií je odpoveď jasná aspoň v tom smere, že prieskum sa nerobí náhodne. Vždy si ho niekto objedná aj zaplatí. Treba si uvedomiť, že prieskumy verejnej mienky vykonávajú súkromné spoločnosti. Platí tu jasný obchodný vzťah – objednávka, faktúra, platba. Agentúry podľa všetkého disponujú databázami starostlivo vybraných respondentov, ktorých odpovede platiacemu klientovi prinesú požadovaný výsledok, a ten následne zverejnia masmediálne prostriedky. V nijakom prípade sa nedá hovoriť o objektívnom zhodnotení názoru na zadanú tému. Verejným tajomstvom je fakt, že každá agentúra má svoju politickú orientáciu, ale aj prepojenie na rôzne záujmové skupiny. Prieskum má prvoradý cieľ – vyjsť zadávateľovi v ústrety. Zisťovania názorov verejnej mienky sa objavili na politickej scéne v roku 1990. V tom čase boli takmer totožné s konkrétnymi výsledkami volieb. Odvtedy sa čoraz viac zneužívajú na podprahovú manipuláciu voličov, ktorí ani len netušia, ako ich dokážu prostredníctvom médií ovládať. Mainstream ľuďom do podvedomia rafinovane podsúva informácie, ktoré časom prijmú za svoje, a stanú sa zmanipulovaným a ľahko ovládateľným davom. V tomto prípade je platná len jedna rada: spoliehajte sa na svoj zdravý rozum, nepodliehajte davovej psychóze a neverte všetkému, čo sa na vás každý večer valí z televíznych správ. Nedajte si ukradnúť svoj názor a vnútorné pocity, ktoré nikdy neklamú.

Výsledky prieskumov môžu ovplyvniť rôzne okolnosti – spôsob a miesto položenia otázky, časové rozmedzie, nálady v spoločnosti, rozmanité aféry, konflikty, krízy, mediálne informácie. Aké výsledky by priniesol prieskum, keby agentúra FOCUS položila 13 nasledujúcich otázok?

 

 

 

 

 

 

 

1. Súhlasíte s bezplatným využívaním vládneho špeciálu na súkromné lety Andreja Kisku do Popradu?

2. Podľa Roberta Kaliňáka vrátila prezidentská kancelária po pracovnej ceste do Mexika lietadlo letky ministerstva vnútra „celé ovracané“. Cestujúca skupina ľudí sa nesprávala ako normálni ľudia, ale ako prasce. Piloti uvažovali nad núdzovým pristátím. Mali to podľa vás urobiť?

3. Schvaľujete stretnutie Andreja Kisku s právoplatne odsúdenými vrahmi medičky Ľudmily Cervanovej na párty Štefana Hríba?

4. Andrej Kiska minul vo svojej prezidentskej kampani viac, ako povoľuje zákon. Súhlasíte s výzvou, aby zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa jeho prezidentskej kampane v roku 2014?

5. Prezident SR prijal zástupcov LGBTI komunity. Súhlasíte s jeho vyhlásením, že slovenský právny systém je k homosexuálnym partnerom krutý?

6. Považujete za správne, aby prezident Andrej Kiska spolu so svojou delegáciou prejedol na ceste do USA jedlo (podľa zverejnenej faktúry) v celkovej sume 16 843 eur?

7. George Soros, označovaný za burzového podvodníka a destabilizátora politických pomerov v rôznych krajinách sveta, sa stretol s Andrejom Kiskom. Je to podľa vás morálne?

8. Slovenská republika udržiava korektné diplomatické vzťahy s Čínou. Andrej Kiska sa však napriek protestu čínskej ambasády na Slovensku stretol s tibetským duchovným dalajlámom. Súhlasíte s tým, že tým poškodil slovensko-čínske vzťahy a ohrozil bezpečnosť SR?

9. Mal podľa vás Andrej Kiska pri príležitosti 25. výročia vzniku SR udeliť štátne vyznamenania Fedorovi Gálovi, Petrovi Breinerovi a Martinovi Šimečkovi, ktorí boli proti vzniku SR?

10. Hlava štátu hovorí o Slovensku ako o úspešnej krajine, a preto by sme vraj mali prijímať migrantov a zabezpečiť im všetky podmienky na slušný život u nás. Súhlasíte s týmto riešením, aj keď to bude na úkor chudobnej vrstvy Slovákov?

11. Spoločnosť KTAG patriaca prezidentovi SR sa pri výdavkoch na jeho propagáciu pokúsila štát pripraviť o daň z príjmu, ale aj o vratky z DPH. Prezidentova firma po kontrole priznala, že si do nákladov neoprávnene zaúčtovala 136 337 eur. Mal by podľa vás prezident za tento podvod odstúpiť z funkcie?

12. Na samite NATO v Cardiffe Andrej Kiska ponúkol mesto  Poprad ako priestor na vojenskú základňu aliancie. Stotožňujete sa s týmto rozhodnutím bez súhlasu Popradčanov a ostatných Slovákov?

13. Andrej Kiska asi pred 16 rokmi kúpil pozemok pod Vysokými Tatrami (kauza Veľký Slavkov) od majiteľa, ktorému nepatril. Prihlásil sa k nemu pravý vlastník. Pri kúpe kradnutého auta polícia novému majiteľovi také vozidlo odoberie, pričom tento vlastník zároveň príde aj o peniaze, pretože majetok nadobudol na základe odcudzenia. Mal by podľa vás Andrej Kiska vrátiť pozemok pôvodnému vlastníkovi?

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.