KISKOVE ŠTANDARDY

Prezident všetkých občanov sa proti všetkým občanom obrnil drzosťou

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 01.12.2015

„Nevoľte Fica, voľte mňa! Dôsledne zabezpečím míňanie vašich peňazí na moje súkromné lety do Popradu - budem tam lietať každý týždeň! Bruselu i svetu sa aj za vás zapáčim ako poslušný! Inak budete mať odo mňa pokoj – na dovolenku zmiznem aspoň päťkrát do roka!“ Tak mali znieť slogany v minuloročnej prezidentskej kampani Andreja Kisku, ktorý by tak voličom aspoň úprimne zvestoval, čo ho ťahá do Grasalkovičovho paláca. Tieto nevyslovené predsavzatia však plní so zanietením prvého občana a vzoru pracovnej morálky v štáte. Naposledy zdúchol na tajný čunder na prelome októbra a novembra.

Najmenej jedenásťkrát

Podľa najskromnejších odhadov ide o prinajmenšom piatu tohoročnú a vedno najmenej jedenástu dovolenku od počiatku Kiskovho pontifikátu v júni 2014. Za oných šestnásť mesiacov stihol povýšiť na bežnú rutinu nielen svoje rozmarné súkromné výlety vládnym špeciálom každý týždeň do Popradu, ale aj svojvoľné úniky za odpočinkom. A za rovnaký čas stihol zdrzieť aj voči demokratickej tlači, ktorá ho vyniesla na piedestál moci a ktorá si teraz dovolí svojho vyvolenca pýtať sa na úlety.

Zároveň je čoraz drzejší Kiskov obslužný či poručnícky personál. Hovorca Roman Krpelan na otázku o poslednej dovolenke až po dvoch urgenciách ráčil odseknúť: „Prezident bol počas jesenných prázdnin so svojimi deťmi.“ Ani tento štek sa nezaobišiel bez nezmyslu – na Slovensku predsa nijaké jesenné prázdniny nemáme, iba dva dni školského voľna na dušičky.

Deti pritom majú nárok na takmer tri mesiace voľna v roku, školník či prevádzkar Grasalkovičovho paláca zrejme na ešte viac. Kiskovi však zjavne záleží na verejnej mienke asi tak ako úžerníkovi na mienke svojich šialenými úrokmi kvárených dlžníkov.

Rovnako ako úžerník k etickým normám o prípustných úrokových mierach sa Kiska zas stavia k pravidlám protokolu. Tie totiž prikazujú zvesiť štandardu zo strechy paláca v prípade, že prezident opustil republiku. Toto zrejme platí vo všetkých prezidentských sídlach okrem Bratislavy.

Dve funkčné obdobia

Platí to dokonca aj v Prahe, kde dobrodinci z umeleckej skupiny Ztohoven v supertajnej operácii nedávno vymenili prezidentskú štandardu nad Hradčanmi za obrovské červené trenírky. Hádam modré alebo na príhovor mimovládnych organizácií dúhové bombardiaky by mohli zaviať aj nad naším prezidentským palácom a plápolať tam bez ohľadu na Kiskove absencie: permanentne by vyjadrovali úroveň i dôstojnosť súčasnej hlavy štátu.

Tým skôr, že Kiska má siahodlhé ambície. Už pri nástupe do úradu zamestnancov uistil, že s ním „môžu rátať celé dve funkčné obdobia“. Tomu druhému síce budú predchádzať voľby, ale Kiska ich hravo ustojí. Stačí nasúkať slogany z úvodu či kreatívne upraviť meno kandidáta tak, aby vyjadrovalo jeho vrúcny vzťah k všetkým, ktorí ho volia i nevolia: KISSKA. Z anglického kiss, čo znamená bozk.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.