KISKU VYSTRIEDALA REMIŠOVÁ

AKTUALIZOVANÉ: Stranu Za ľudí trápi vnútorná nejednota. Na sobotňajšom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach to vo svojom prejave povedal jej súčasný, dosluhujúci predseda Andrej Kiska.

Foto TASR
Dátum 08.08.2020

BRATISLAVA 8. augusta (SITA/TASR/extraplus.sk) -Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na dnešnom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach. Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát Miroslav Kolár získal dôveru 33 delegátov. Remišová tak v predsedníckej funkcii nahradí doterajšieho predsedu a zakladateľa strany Andreja Kisku.

Bývalý prezident na tlačovej konferencii poprial novej predsedníčke veľa úspechov. Zároveň ocenil odbornú a slušnú diskusiu, v ktorej duchu sa podľa jeho slov niesol celý snem. Verí, že strana Za ľudí bude zaujímavá pre široké spektrum voličov. Neúspešnému kandidátovi Kollárovi poďakoval za férovú súťaž, ktorá podľa jeho slov „potiahla" stranu dopredu.

Remišová chce zo strany Za ľudí spraviť modernú, európsku, stredovú politickú stranu, ktorá bude rozumnou a slušnou alternatívou. „Verím, že s tým odborným potenciálom, ktorý strana má, budeme rásť a budeme silnou stranou. Našou víziou je totiž meniť Slovensko k lepšiemu a na to je dôležité, aby každý prijal zodpovednosť, pretože naša krajina sa nachádza v ťažkej a zložitej situácii," uviedla nová predsedníčka. Za ľudí musí podľa nej popracovať na lepšom marketingu, aby dokázali efektívnejšie prezentovať dosiahnuté výsledky. „Musíme občanom zabezpečiť ekonomické istoty, pretože to Slovensko potrebuje. Z pozície predsedníčky strany a ministerky chcem naplniť všetky sľuby, ktoré som dala voličom pred voľbami," dodala Remišová.

Neúspešný kandidát Miroslav Kollár rešpektuje výsledok voľby. Stranu ešte čaká voľba nových členov predsedníctva. Kollár priblížil, že je v kompetencii Remišovej, akých ľudí navrhne za členov predsedníctva. Potvrdil, že ak by bol zvolený za predsedu on, súčasných podpredsedov by z funkcie neodvolával, len by k nim navrhol Tomáša Valáška za podpredsedu strany pre zahraničie. „Naša strana má všetky predpoklady na to, aby bola úspešnou, len nemá dostatočný politický výtlak. Za týmto účelom preto musíme zlepšiť politický marketing, aby sme svoje výsledky dokázali lepšie predať," ozrejmil. Za ľudí môže podľa jeho slov vyjsť z tohto snemu posilnená.

Vládna strana Za ľudí získala vo februárových parlamentných voľbách 5,77 percenta hlasov voličov. Po niekoľkodňových rokovaniach vstúpila do vládnej koalície s hnutiami Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina a so stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Zakladateľ strany Andrej Kiska sa krátko po voľbách z politiky pre zdravotné problémy stiahol a rokovaním o zostavení vlády poveril práve Remišovú.

Strana Za ľudí bude mať sedem podpredsedov, počas sobotného snemu v Trenčianskych Tepliciach o tom rozhodli delegáti. Informuje o tom strana na sociálnej sieti. Okrem doterajších podpredsedov – Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký a Michal Luciak – k nimi pribudli aj tri nové podpredsedníčky. Ide o ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú a poslankyne parlamentu Vieru Leščákovú a Miriam Šutekovú. Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. V sobotu ju na sneme zvolili delegáti strany, pričom zvíťazila nad poslancom Národnej rady SR Miroslavom Kollárom. Doteraz viedol stranu exprezident Andrej Kiska.

PROFIL NOVEJ PREDSEDNÍČKY ZA ĽUDÍ

Veronika Remišová sa narodila 31. mája 1976 v Žiline. Skončila magisterské a doktorandské štúdium v umeleckom odbore divadelné umenie na Vysokej školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Absolvovala tiež odbor audiovizuálnej komunikácie na Sorbone v Paríži a bruselskú College d'Études Interdisciplinaires. Desať rokov pracovala v Európskej komisii v Bruseli, kde mala na starosti európsky program pre mládež a vzdelávanie. Po návrate na Slovensko sa venovala pedagogickej činnosti a začala sa angažovať v mimovládnom sektore. Do politiky vstúpila najskôr na komunálnej úrovni. V rokoch 2014 až 2018 bola poslankyňou miestneho zastupiteľstva bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. V roku 2014 kandidovala za hnutie OĽANO vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ale zvolená nebola.

O dva roky neskôr, v marci 2016, sa stala líderkou koalície OĽANO-NOVA v parlamentných voľbách. Po Igorovi Matovičovi a Danielovi Lipšicovi získala tretí najväčší počet preferenčných hlasov (71.618) a stala sa poslankyňou Národnej rady (NR) SR. V polovici júna 2019 však oznámila svoj odchod z poslaneckého klubu OĽANO a prestúpila do formujúcej sa strany Za ľudí. Na ustanovujúcom sneme strany ju 28. septembra 2019 delegáti zvolili za podpredsedníčku strany. V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 29. februára 2020, sa dostala za stranu Andreja Kisku do NR SR, keď získala 81.395 preferenčných hlasov a udržala si v strane druhé miesto. Vo vláde Igora Matoviča zastáva post vicepremiérky a súčasne od 1. júla 2020 vedie novovzniknuté Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Pred snemom strany Za ľudí podporil Veroniku Remišovú na lídersky post predseda a zakladateľ strany Andrej Kiska, ktorý už vopred avizoval, že opätovne kandidovať nebude. Na čele strany Kisku zastupovala odvtedy, čo sa po parlamentných voľbách pre zdravotné problémy z politiky stiahol. Veronika Remišová hovorí plynule po anglicky, francúzsky a po španielsky.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.