KLAUS IOHANNIS SŤAHUJE SVOJU KANDIDATÚRU NA POST ŠÉFA NATO

Členovia rumunskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť (CSAT) súhlasia s podporou protikandidáta - holandského premiéra Marka Rutteho.

Foto tasr/ap
Dátum 20.06.2024

Rumunský prezident Klaus Iohannis vo štvrtok oznámil, že sťahuje svoju kandidatúru na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR informuje na základe správy agentúry Reuters. Členovia rumunskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť (CSAT) súhlasia s podporou protikandidáta - holandského premiéra Marka Rutteho, píše Reuters. Tým bola odstránená posledná prekážka na jeho ceste k vrcholnej pozícii v NATO, píše agentúra DPA.

Iohannis (65) svoju kandidatúru oznámil v marci. Sľúbil, že do Severoatlantickej aliancie prinesie ako zástupca členskej krajiny z východného krídla novú perspektívu. Jeho protikandidátom bol Rutte, ktorému vyjadrila podporu väčšina krajín NATO. Dlhodobo ju však blokovali Maďarsko, Rumunsko, SR a Turecko, pripomína DPA.

Holandské médiá v utorok informovali, že Maďarsko od svojich námietok upustilo. Rutte sa počas neformálneho summitu EÚ v Bruseli stretol s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ten okrem iného žiadal, aby Rutte súhlasil, že Maďarsko sa nebude musieť zúčastniť na nijakej vojenskej misii NATO na Ukrajine zameranej proti Rusku. Ruttemu tento týždeň vyjadrilo podporu aj Slovensko a ešte predtým tak urobilo Turecko.

Mandát súčasného generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga sa skončí v októbri. Bývalý nórsky premiér tento post zastáva od roku 2014 a jeho pôsobenie bolo viackrát predĺžené – naposledy vlani v júli z dôvodu konfliktu na Ukrajine.

Členské krajiny NATO prijímajú rozhodnutia konsenzom, preto kandidát na najvyššiu politickú funkciu v Aliancii potrebuje podporu všetkých 32 členov.  Rumunská CSAT vo štvrtok takisto prijala rozhodnutie darovať Ukrajine jeden z dvoch funkčných systémov protivzdušnej obrany Patriot, ktorými Rumunsko v súčasnosti disponuje, píše Reuters. Podmienila to však ďalšími rokovaniami so spojencami v NATO o jeho náhrade podobným systémom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.