KLUS: LUKAŠENKO REALIZUJE HYBRIDNÉ ÚTOKY VOČI EÚ A NATO!

Martin Klus štátny tajomník MZVEZ SR: SR naďalej pevne verí v európsku budúcnosť Bieloruska. Žiaľ, je evidentné, že Alexandr Lukašenko naďalej pokračuje v represiách voči vlastným občanom a zastrašovaní opozície či občianskej spoločnosti, vrátane mimovládnych organizácií a nezávislých médií.

Foto SITA/AP
Dátum 17.11.2021

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ SR) Martin Klus kritizoval v utorok "hybridné útoky" bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči spojencom Slovenska v EÚ a NATO. Vyjadril sa tak počas svojej návštevy Litvy, pričom tým reagoval na migračnú krízu na hraniciach s Bieloruskom. TASR o tom v utorok informoval komunikačný odbor MZVEZ.

"To, čo sa deje na vonkajších hraniciach Európskej únie s Bieloruskom, je súčasťou vážnych hybridných útokov proti členským štátom EÚ. A je to tiež vrchol cynizmu nedemokratického bieloruského systému, ktorý už nemá žiadnu legitimitu," vyhlásil Klus. Lukašenka odsúdil za to, že "obchoduje s nešťastnými ľuďmi v núdzi, vytláča ich do nedôstojných podmienok v lesoch a v chlade, núti ich nelegálne prekračovať hranice a zneužíva ich ako nástroj politického boja s cieľom destabilizovať EÚ".  Poznamenal, že o týchto skutočnostiach sa mal možnosť presvedčiť počas návštevy Litvy, ale je to badateľné i v prípade Poľska. "Situácia je alarmujúca a s prichádzajúcou zimou sa môže ešte zhoršovať. Považujem preto za nutné zdôrazniť, že našou spoločnou prioritou je v prvom rade vystríhať zúfalých ľudí na úteku pred bezohľadnými a nebezpečnými praktikami bieloruského systému, ako aj pašerákov, a podľa možnosti adekvátne potrestať všetkých zodpovedných," dodal.

Štátny tajomník MZVEZ SR sa v Litve stretol i s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a exilovou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou. Na stretnutí zdôraznil, že SR "naďalej pevne verí v európsku budúcnosť Bieloruska". "Žiaľ, je evidentné, že Alexandr Lukašenko naďalej pokračuje v represiách voči vlastným občanom a zastrašovaní opozície či občianskej spoločnosti, vrátane mimovládnych organizácií a nezávislých médií," poznamenal. Výstavbu fyzických bariér na hraniciach vníma SR podľa jeho slov len ako dočasné a krajné riešenie v krízovej situácii. Je podľa neho potrebné rozlišovať medzi Lukašenkom a bieloruským ľudom, ktorý si želá slobodu a demokraciu. "Stretnutia s predstaviteľmi bieloruskej demokratickej opozície a občianskej spoločnosti vysielajú jasný signál našej podpory demokratickej a európskej budúcnosti Bieloruska, v ktorej žiadne ploty nebudú potrebné," uviedol.

Klus sa v rámci svojej pracovnej cesty v spomínanej pobaltskej krajine stretol sa aj so štyrmi príslušníkmi Policajného zboru SR, ktorí v rámci misie Frontexu pomáhajú pri ochrane litovsko-bieloruských hraníc. Pripomenul, že SR už v rámci solidarity poskytlo Litve aj dve humanitárne zásielky. 
Litva by podľa jeho slov nemala niesť bremeno ochrany vonkajších hraníc EÚ len na svojich pleciach. "Nezabúdame, že litovské hranice s Bieloruskom sú zároveň aj vonkajšími hranicami EÚ a teda aj našimi hranicami," povedal v tejto súvislosti.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.