KLUS: NECHCEME VYVOLÁVAŤ PANIKU, ALE STRIKTNÉ KONTROLY NA HRANICIACH SÚ NUTNÉ!

Počas nasledujúcich víkendov budú okrem náhodných kontrol uskutočnené aj osobitné cielené kontroly pri vstupe na územie Slovenska zo susedných štátov. Tieto kontroly budú zamerané na striktné dodržiavanie povinností osôb uložených vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR.

Foto Facebook/Polícia SR
Dátum 03.12.2021

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, uverejnil 2. decembra 2021 status na Facebooku, v ktorom hovorí o potrebe sprísnenia kontrol na hraniciach:

V Ranných novinách TV JOJ, ale tiež pred dnešným rokovaním vlády, na ktorom zastupujem pána ministra, som sa veľmi jasne vyjadril, že musíme predísť zatváraniu hraníc v panike aj napriek novému variantu omikron. Dôvod je jasný – zatváranie hraníc je škodlivé pre občanov aj pre trh EÚ, ktorého je Slovensko ako otvorená ekonomika súčasťou. Sme v Schengenskom priestore, na to nezabúdajme, a tak sú naše šance realizovať akékoľvek zásadné zmeny dosť obmedzené.

Dnes na zasadnutí kabinetu, samozrejme, diskutujeme aj o otázke lepšej ochrany hraníc a osobne som o tejto téme hovoril aj s pánom ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Osobne si myslím, že nie je na mieste zavedenie nových, ešte prísnejších opatrení, ale treba lepšie dodržiavať tie, ktoré máme. A to aj v záujme toho, aby sme predišli spomínanému zatvoreniu hraníc. 

Obzvlášť, keď vidíme plné nákupné centrá v Poľsku alebo v Maďarsku. Sám seba sa pýtam, koľkí z týchto občanov sú zaregistrovaní v eHranici a koľkí z tých, ktorí sú neočkovaní, podstupujú povinnú karanténu, ktorú tu máme už od júla.
Mali by sme preto opätovne začať diskutovať o tom, či sa nevrátiť k tzv. trackovaniu mobilných telefónov ľudí, ktorí sa vracajú z problematických krajín. Efektívna by mohla byť aplikácia eKaranténa, rezort diplomacie má tiež aplikáciu Svetobežka. Pravda je však taká, že absolútne minimum občanov tieto aplikácie využíva. Mali by sme sa preto zamyslieť, čo s tým ideme robiť.

Panika nás pred mutáciami koronavírusu neochráni. Stále chcem veriť, že riešením zostáva očkovanie, dodržiavanie pravidiel a efektívne nástroje akým je aj digitálny COVID preukaz z dielne EÚ. 

Informácie o sprísnení kontrol na hraniciach zverejnila aj Polícia SR na svojom facebookovom profile 2. decembra 2021.

Policajný zbor vykonáva na vnútorných hraniciach Slovenskej republiky s Rakúskou republikou, Maďarskom, Poľskou republikou a Českou republikou náhodné kontroly karanténnych povinností osôb vstupujúcich na územie Slovenskej republiky.

Počas nasledujúcich víkendov, v sobotu 4. decembra, 11. decembra a 18. decembra budú okrem náhodných kontrol uskutočnené aj osobitné cielené kontroly na vstupe na územie Slovenskej republiky zo susedných štátov. Tieto kontroly budú zamerané na striktné dodržiavanie povinností osôb uložených vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky.

V tejto súvislosti pripomíname, že každá osoba nad 12 rokov a dvoch mesiacov (okrem niektorých výnimiek uvedených vo vyhláške ÚVZ SR) je povinná najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie Slovenskej republiky registrovať sa na webe http://korona.gov.sk/ehranica.

Kompletne zaočkované osoby sú povinné preukázať tento status COVID preukazom EÚ alebo iným národným certifikátom tretej krajiny, ktorý spĺňa podmienky uvedené vo vyhláške ÚVZ SR. Osobám, ktoré nie sú kompletne očkované je nariadená povinná izolácia, ktorá sa skončí pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 10. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať najskôr v piaty deň izolácie. Osoby spadajúce pod niektorú výnimku z nariadenej izolácie sú povinné pri kontrole preukázať splnenie všetkých podmienok pre danú výnimku (napr. negatívny výsledok RT-PCR test, ak sa vyžaduje).

Tiež pripomíname, že bez možnosti uplatnenia si akejkoľvek všeobecnej výnimky z vyhlášky ÚVZ SR, je izolácia nariadená všetkými osobám, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong alebo Seychely.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.