KLUS: NESTRAŠME POLEXITOM!

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus: "Slovensko si odchod Poľska z Únie ani len nevie predstaviť. Po ťažkej skúsenosti s brexitom by sme s akýmikoľvek úvahami o vystúpení ďalších členských štátov z EÚ mali narábať veľmi opatrne!"

Foto Facebook Martina Klusa
Dátum 22.10.2021

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus uverejnil 22. októbra 2021 na Facebooku status:

Ako štátny tajomník rezortu diplomacie by som naozaj nerád komentoval rozhodnutia súdov v susednom štáte. Platí to aj o nedávnom výroku poľského ústavného súdu, podľa ktorého niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou. Beriem toto rozhodnutie na vedomie a snažím sa ho vnímať aj v širších súvislostiach, podobne ako reakcie inštitúcií EÚ. Ostatne, v porovnaní s inými členskými štátmi nejde tak úplne o nový jav.

Rád by som však zdôraznil, že pokiaľ ide o rozvíjanie úvah o „polexite“ v tejto súvislosti, a teda šíriace sa hlasy spochybňujúce poľské členstvo v EÚ, tak takáto “móda” nie je bohužiaľ už ničím výnimočná. Z času na čas sa objavuje vo všetkých členských štátoch, vrátane Slovenska. Hoci treba dodať, že našťastie bez väčšinovej podpory verejnosti.

Nepovažujem to za šťastné a zdôrazňujem, že Slovensko si odchod Poľska z Únie ani len nevie predstaviť. Po ťažkej skúsenosti s brexitom by sme s akýmikoľvek úvahami o vystúpení ďalších členských štátov z EÚ mali narábať veľmi opatrne. Nie som zástancom ani len úvah o takýchto krajných, unáhlených a škodlivých riešeniach.
Navyše – podobne ako na Slovensku, aj v Poľsku vníma členstvo v EÚ pozitívne väčšina obyvateľstva!

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.