KLUS: OPÄTOVNE PROSÍME EURÓPSKYCH PARTNEROV O ZAPOŽIČANIE VAKCÍN

Európska komisia spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie. 

Foto TASR
Dátum 23.02.2021

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) zopakoval európskym partnerom prosbu o zapožičanie vakcín proti ochoreniu COVID-19. Urobil tak počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ). Európska komisia (EK) spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

„Situácia na Slovensku je po rozšírení infekčnejších mutácií koronavírusu kritická. Z tohto dôvodu vítam iniciatívu Európskej komisie, ktorá Slovensku umožní výrazne navýšiť kapacity sekvenovania, čo je dôležitý nástroj v odhaľovaní nebezpečnejších variantov koronavírusu a spomaľovaní ich šírenia,” povedal Klus. EÚ musí podľa neho zabezpečiť, aby si výrobcovia očkovacích látok plnili zmluvné záväzky, keďže vakcinácia je najdôležitejším východiskom zo súčasnej krízy. Klus zároveň poďakoval členským štátom EÚ, ktoré ponúkli Slovensku zdravotnícku pomoc.


Pandémia COVID-19 a ochrana verejného zdravia v Európe boli hlavnou témou videokonferencie, ktorá okrem iného pripravovala videosummit hláv štátov a šéfov vlád členských krajín EÚ, ktorý sa uskutoční 25. až 26. februára. Partneri sa v tejto súvislosti vrátili aj k téme otvorenosti európskych krajín a ich hraničným obmedzeniam. Ministri a štátni tajomníci ďalej diskutovali aj o Akčnom pláne pre európsku demokraciu. Ten reaguje na nové hrozby pre demokratické procesy, obzvlášť v online priestore, s cieľom chrániť nezávislosť médií, otvorenú verejnú diskusiu a férovú politickú súťaž.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.