KLUS: PENIAZE Z EÚ TREBA VYUŽIŤ NA SKVALITNENIE ŽIVOTA RÓMOV

V rámci pozície Slovenska k politike súdržnosti EÚ po roku 2020 sa počíta s podporou sociálnej inklúzie, rastu a udržania zamestnanosti s osobitným dôrazom na integráciu rómskych komunít.

Foto TASR
Dátum 10.07.2020

BRATISLAVA 10. júla (SITA/extrapus.sk) - Peniaze z európskych zdrojov treba využiť na skvalitnenie života rómskych komunít na Slovensku. Povedal to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Marin Klus (SaS) po stretnutí so splnomocnenkyňou Vlády SR pre rómske komunity Andreou Bučkovou. Hlavnými témami ich pracovného stretnutia boli detaily ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce v ľudskoprávnej oblasti a možnosti využitia budúceho rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2021 až 2027 na integráciu rómskych komunít na Slovensku. Podľa Klusa je spolupráca medzi rezortom diplomacie a Úradom splnomocnenkyne vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity (ÚSVRK) dlhodobo nadštandardná vo viacerých oblastiach. „V rozvíjaní našich vzťahov chceme pokračovať aj naďalej. A to aj formou podpory prípadných sociálnych či vzdelávacích projektov financovaných z európskych zdrojov, ktoré by prispeli k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku,“ povedal Klus.

Počas stretnutia tiež ubezpečil splnomocnenkyňu, že MZVaEZ bude aj naďalej participovať na príprave koncepčných materiálov a zdieľať informácie z medzinárodných organizácií či ďalších subjektov. „Aj moje osobné členstvo v riadiacom výbore pre prípravu novej národnej Stratégie integrácie Rómov po roku 2020 je zárukou toho, že bude zabezpečený prienik viacerými medzinárodnými organizáciami a zoskupeniami (OSN, Rada Európy či OBSE) a možnosť využitia expertízy medzinárodných inštitútov, ktoré nám môžu poskytnúť príklady dobrej praxe z iných krajín,“ vyhlásil štátny tajomník.

Pripomenul aj to, že v rámci pozície Slovenska k politike súdržnosti EÚ po roku 2020 sa počíta s podporou sociálnej inklúzie, rastu a udržania zamestnanosti s osobitným dôrazom na integráciu marginalizovaných rómskych komunít. „Spôsob, ako dosiahnuť tieto ciele na národnej a regionálnej úrovni bude predmetom novej partnerskej dohody pre budúce programové obdobie, o ktorej sa už rokuje s Európskou komisiou,“ dodal Klus. Popri dohode na ďalšej koordinácii aktivít, najmä pokiaľ ide o návraty Slovákov zo zahraničia, splnomocnenkyňa konštatovala, že ÚSVRK sa na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravuje a je aj účasťou rokovaní krízového štábu. „Pretrvávajúcimi výzvami však zostávajú zabezpečenie základných ľudských práv, dostupnosť pitnej vody či prístup k zdravotnej starostlivosti,“ dodala Bučková.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.