KLUS: SOM VEĽKÝM ZÁSTANCOM SLOBODY SLOVA

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: Vítam krok Márie Kolíkovej, ktorá pripravuje novelu Trestného zákona. Navrhuje napríklad zaviesť nový trestný čin „šírenie nepravdivej informácie“. Malo by byť možné postihovať šíriteľov dezinformácií, ktoré majú priamy dopad na zdravie a životy ľudí.

Foto TASR/AP
Dátum 02.12.2021

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, na svojom facebookovom profile 2. decembra 2021 uverejnil status:

DEZINFORMÁCIE MÔŽU ZABÍJAŤ A LŽI O COVIDE SÚ OZAJSTNOU HROZBOU. PRETO OPAKOVANE HOVORÍM, ŽE ČO JE ZAKÁZANÉ V BEŽNOM ŽIVOTE, MÁ BYŤ ZAKÁZANÉ AJ V ON-LINE PRIESTORE, NA INTERNETE ČI SOCIÁLNYCH SIEŤACH 

Viacerí sa ma odvčera pýtate, či by som ako liberál privítal tresty za šírenie dezinformácií. Pravdou je, že pri akomkoľvek započutí slova „regulácia“ mi naozaj stoja vlasy dupkom a som veľkým zástancom slobody slova. Lenže lož ani nenávisť nie sú názorom. A už vôbec nie, keď ich šíri internetový „bot“ či fiktívna osoba na sociálnej sieti. 

Žiaľ, na Slovensku existuje vyše 1700 dezinformačných či konšpiračných stránok a skupín, a to len na Facebooku. Alarmujúce je tiež to, že až 56% Slovákov, podľa prieskumu, verí konšpiračným teóriám, čo je najviac v strednej a východnej Európe. Je jasné, že čelíme vážnej výzve a je najvyšší čas konať. Nachádzame sa v situácií, keď nám dennodenne umierajú v nemocniciach odporcovia očkovania. A často sú to pritom ľudia, ktorí odmietajú vakcínu len a len pod ťarchou klamstiev a konšpirácii, ktoré sa k nim dostali cez sociálne siete alebo dezinformačné weby.

Ak teda chceme zabrániť týmto škodlivým aktivitám, musí sa náš právny štát vedieť brániť. Vítam preto krok pani ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá pripravuje novelu Trestného zákona a reaguje aj na následky šírenia dezinformácií. Navrhuje napríklad zaviesť nový trestný čin „šírenie nepravdivej informácie“. Podľa mňa je priam životne dôležité, aby ľudia dostávali pravdivé informácie, keď sa rozhodujú o dôležitých otázkach, ako je napríklad očkovanie. Malo by preto byť možné postihovať šíriteľov dezinformácií či iných neprávd, ktoré majú priamy dopad na zdravie a životy ľudí. Najmä ak sú šírené opakovane a cielene!

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.