KLUS: TERORISTI NEREŠPEKTUJÚ HRANICE ŠTÁTOV, MALI BY SME IM V RÁMCI EÚ ČELIŤ SPOLOČNE

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus tvrdí, že na Slovensku sme dlho žili v domnení, že terorizmus je od nás ďaleko, čo nie je vraj pravda a svedčí o tom tragický útok vo Viedni. 

Foto TASR
Dátum 26.11.2020

BRATISLAVA 26. novembra (TASR/extraplus.sk) - „Na Slovensku sme dlho žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od nás ďaleko a vôbec sa nás netýka. Nie je to pravda. Tragický útok v neďalekej Viedni zo začiatku novembra, pri ktorom náboženský fanatik zranil aj slovenskú občianku, by nás mal vyviesť z tejto ľahostajnosti. Teroristické hrozby nerešpektujú hranice štátov, a preto by sme im v rámci Európskej únie mali čeliť spoločne.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v stredu, 25. novembra 2020 v Bratislave, počas videokonferencie s námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom a generálnym tajomníkom Ministerstva pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Petrom Launským-Tieffenthalom. Online rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy rakúskej strany, ktorá aktuálne predsedá Slavkovskému formátu (S3). Regionálna platforma, zameraná na zdieľanie skúseností a rozvoj susedskej spolupráce, spája od roku 2015 tri stredoeurópske štáty, Slovensko, Česko a Rakúsko. Rezortní partneri diskutovali o súčasných protipandemických opatreniach na domácej aj cezhraničnej úrovni. Rakúsko sa v tejto súvislosti poďakovalo Slovensku za informácie o plošnom testovaní obyvateľstva antigénovými testami a zároveň priblížilo vlastné plány testovania zdravotníckeho personálu, učiteľov či policajtov v niektorých spolkových krajinách.

Hlavnou témou videokonferencie bol však boj proti terorizmu, a to aj v kontexte útoku z 2. novembra 2020 vo Viedni, pri ktorom zahynulo celkovo päť ľudí. Rakúske policajné jednotky počas rýchleho zásahu zneškodnili páchateľa a vďaka efektívnej strategickej komunikácii predišli vypuknutiu paniky aj šíreniu nenávistných prejavov či dezinformácií. Dlhodobou odpoveďou Rakúska na útok má byť zlepšenie prevencie extrémizmu.

„Protiteroristický balíček zákonov, ktorý pripravuje rakúska spolková vláda, by mohol byť inšpiráciou aj pre Slovensko. Je aj v našom záujme zamedziť financovaniu terorizmu a znižovať riziko, ktoré pre spoločnosť predstavujú radikáli, vrátane odsúdených džihádistov. Nemali by sme podceniť monitoring osôb s extrémistickou minulosťou, a to ani po ich prepustení z väzenia,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Dodal, že otázky posilnenia boja proti terorizmu by mali viac rezonovať aj na úrovni Európskej únie. V tejto oblasti je totiž nevyhnutná nielen vyššia miera solidarity, ale aj spoločný postup členských krajín.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.