KMOTRÍK S BUGALOM ZAÚTOČILI NA PROTISCHRÁNKOVÝ SÚD

Spolu osem firiem Ivana Kmotríka, vrátane ich manažérov, ako aj ich dvorní advokáti Bugala - Ďurček dostali povinnosť za porušenie zákona štátu zaplatiť spolu 550-tisíc eur.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 27.06.2020

Veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík a jeho spriaznený advokát Juraj Bugala zobrali protischránkový súd útokom. Ten totiž na podnet Transparency International ako aj novinára SME Adama Valčeka vydal v minulom roku vôbec prvú “protischránkovú” pokutu. Spolu osem firiem Ivana Kmotríka, vrátane ich manažérov, ako aj ich dvorní advokáti Bugala - Ďurček dostali povinnosť za porušenie zákona štátu zaplatiť spolu 550-tisíc eur. Sám Kmotrík ako konateľ dvoch firiem má štátu poslať-20 tisíc eur. Najznámejšou z týchto firiem je držiteľ licencie vysielanie TA3 firma C.E.N.  a distribútor tlače Mediaprint – Kapa Pressegrosso. O skutočnosti informuje portál transparency.sk.

„Kmotríka sme nachytali nie na zakrývanie vlastníctva, ale na konflikt záujmov. Protischránkový zákon vyžaduje, aby advokáti, ktorí osvedčujú pravdivosť dokladov vlastníctva o firmách boli nestranní. Kmotríkov biznis však overovala advokátska kancelária Bugala-Ďurček, pričom samotný Juraj Bugala s Kmotríkom podľa obchodného registra priamo podnikal v rokoch 2014-2019. Bugala s Ďurčekom tiež podľa pozorovateľov dlho kryli Kmotríkov vplyv v Infra Services, dcére Bratislavských vodární, ktorá na zmluvách s Infra tvrdo krvácala,“ píše Gabriel Šípoš vo svojom blogu na stránke transparency.sk.

Prvým výsledkom sankcie bolo, že vláda odvolala Bugalu z funkcie podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Ešte prebieha rozhodovanie o ďalších piatich firmách, na ktoré Transparency International Slovensko tiež dávali súdu podnet. K nim patria distribútor tabaku GGT, predajca minerálky Lucka firma Vodax, ale aj skalická fakultná nemocnica. Ak súd rozhodne konzistentne, Kmotríkovci s Bugalom by mohli do štátneho rozpočtu pridať ďalších pár stotisíc eur.

Voči doterajším rozhodnutiam súdu sa firmy Ivana Kmotríka ako aj Bugalova kancelária odvolali. Zároveň podali Bugalovci Generálnej prokuratúre v januári trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa ako aj za poškodzovanie cudzích práv. Vyšetrovanie dnes vedú policajti v Žiline. Oznámenie je namierené na zamestnancov Okresného súdu Žilina, keďže tento súd slúži ako výlučný orgán príslušný na preverovanie vlastníkov firiem obchodujúcich so štátom z tzv. protischránkového registra. Firmy zároveň zasypali ôsmimi sťažnosťami za porušenie základných práv aj Ústavný súd. Podľa Kmotríkových sťažností žilinský súd o konflikte záujmov „rozhodol na princípe prezumpcie viny a subjektívneho názoru na porušenie nestrannosti prepojenia osôb.“

Ústavný súd už v dvoch konaniach (šlo o firmy Vitalita a Apotheka) rozhodol – pre Kmotríka negatívne.  Podľa rozhodnutí ÚS v dvoch odlišných senátoch vedených Janou Baricovou a Ľubošom Szigetim ich súd na rozhodovanie o sťažnosti nemá právomoc, keďže sťažovatelia nevyužili ešte všetky dostupné opravné prostriedky.

Zavalenie sťažnosťami či trestným oznámením je síce legitímnou taktikou, ak sa niekto cíti poškodeným, ale tiež v praxi znamená zahltenie protischránkového súdu. Ten má dnes na túto agendu len dvoch sudcov (okrem Maceka ich rieši už len jedna jeho kolegyňa) a obaja pritom majú aj bežnú, „neschránkovú“ agendu.  Rozhodnutia tak bežne trvajú vyše roka a to často znamená, že štátny kontrakt podozrivej firmy sa už aj naplní a zaplatí, čím sa následné osvedčenie skutočného vlastníka míňa účinkom.

Bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál prisľúbil protischránkový súd posilniť o ďalšieho sudcu, no dodnes sa tak nestalo. Presun musí schváliť Súdna rada, ktorá sa k tomu dosiaľ nemala. Transparency jej zaslala list s výzvou, aby tak urýchlene spravila. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne