KOALÍCIA CHCE UPRAVIŤ PRÍSTUP VYSOKÝCH ŠKÔL K TEHOTNÝM ŠTUDENTKÁM

Vysoká škola by podľa poslancov strán Smer a Hlas mala prihliadať na potreby týchto študentov najmä pri tvorbe študijných plánov, povoľovaní prerušenia štúdia a určovaní najdlhšieho celkového obdobia prerušenia štúdia.

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.04.2024

Prístup vysokých škôl k tehotným študentkám a študentom, ktorí sa trvale starajú o dieťa do troch rokov, by sa mohol upraviť. O posunutí koaličnej novely zákona o vysokých školách do ďalšieho legislatívneho procesu budú poslanci rozhodovať v utorok. Vysoká škola by podľa poslancov strán Smer - sociálna demokracia a Hlas - sociálna demokracia mala prihliadať na potreby týchto študentov najmä pri tvorbe študijných plánov, povoľovaní prerušenia štúdia a určovaní najdlhšieho celkového obdobia prerušenia štúdia. Zároveň navrhujú, aby rektor odpustil školné vždy za prvý akademický rok prekročenia štandardnej dĺžky štúdia, ak povinnosť uhradiť školné vznikla študentke z dôvodu tehotenstva alebo z dôvodu trvalej starostlivosti o dieťa mladšie ako tri roky. V súčasnosti platí, že školné po prekročení štandardnej dĺžky štúdia si hradí sám študent.

„Študentom, ktorý sa trvale stará o dieťa, je študent, ktorý sa osobne stará o vlastné neplnoleté dieťa vrátane striedavej osobnej starostlivosti, a študent, ktorý sa osobne stará o neplnoleté dieťa zverené do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, odo dňa kedy vysokej škole písomne oznámi, že sa trvale stará o dieťa, do dňa, kedy sa prestal trvale starať o dieťa," uvádzajú koaliční poslanci v predloženom návrhu. O skončení trvalej starostlivosti o dieťa bude študent musieť písomne informovať vysokú školu bez zbytočného odkladu.

Zmeny by mali nastať aj v prípade externej formy štúdia. Tá by po novom bola organizovaná tak, že štúdium podľa odporúčaného študijného plánu by zodpovedalo v závislosti od študijného programu z hľadiska časovej náročnosti práci študenta v rozsahu 1 500 až 1 800 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti, ak ide o študijný program prvého a druhého stupňa alebo o študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň. Rozsah 750 až 1 440 hodín sa za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti zavedie, ak ide o študijný program tretieho stupňa. V prípade kompletného schválenia zmien začne novela platiť od začiatku septembra tohto roku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.