KOČNEROV KOMPLIC VEĽVYSLANCOM

Digitálno-narkomanská oligarchia nemôže priniesť nijakú zmenu

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 01.10.2019

S trochou zveličenia by titulky v mainstreamových médiách mohli vyzerať napríklad takto: „Kočner nikdy nebol tak blízko prezidentského paláca“, alebo „Čaputová nemala nikdy bližšie ku Kočnerovi ako dnes“. Práve táto prezidentka nedávno v súvislosti s vyselektovanými Kočnerovými sms-kami, ktoré verejnosti dávkuje Denník N, uviedla: „Pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné naďalej zotrvávať na jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti.“

V pozícii obvineného

Tri dni nato vymenuje za veľvyslanca Kočnerovho komplica z kauzy Technopol Kováča ml. Nejde pritom o osobu, ktorá by sa len spomínala v nejakých sms-kách, ale priameho spolupáchateľa trestného činu, kde ich oboch zachránila amnestia Kováčovho otca. A navyše, po zrušení amnestie sa opäť ocitol v pozícii obvineného. Odhliadnuc od toho, Kováčova trestná činnosť pokračovala aj počas jeho diplomatickej misie na Taiwane, kde je ako slovenský veľvyslanec podozrivý, že sa spolupodieľal na podvode, ktorý prevyšoval 30 miliónov eur. Tiež si treba položiť otázku, kto každý nad týmto človekom drží ochrannú ruku. Do služieb Ministerstva zahraničných vecí SR ho prijal Eduard Kukan počas vlády Mikuláša Dzurindu a záštitu nad ním v súčasnosti prevzal minister v demisii Miroslav Lajčák.

Michal Kováč mladší sa totiž mohol stať veľvyslancom len po vopred dosiahnutej dohode medzi prezidentkou a ministrom zahraničných vecí. Ak by s jeho nomináciou ktorákoľvek z uvedených strán nesúhlasila, tak sa veľvyslancom nestane. Ako je známe, Lajčák má oveľa bližšie ku Kiskovi ako k Smeru. Lajčákova manželka a manželka Kiskovho brata sú sestry.

V záujme objektivity však nemožno opomenúť, že Smer-SD v tomto prípade nie je bez viny, pokiaľ ide celkovú zodpovednosť. Lebo vláda na čele s Pellegrinim za Smer návrh Lajčáka na Kováča ml. schválila a až následne sa dostal k Čaputovej.

Otázka potom je, prečo premiér ide v tejto veci po ruke Čaputovej a Lajčákovi. Sú spolu dohodnutí? Čaputová bojovala so zlom už aj vo volebnom klipe k prezidentskej kampani, v ktorom nezoberie úplatok od imaginárnych Kočnerovcov. V realite sa však zachovala presne naopak. Kočnerovmu kumpánovi vyšla v ústrety a vymenovala ho do štátnej funkcie a bude platený z našich daní. Čaputová na prácu aktivistky v Sorosovej mimovládke charakterovo aj svetonázorovo v podstate aj celkom stačila. Nesmierne ma však prekvapilo, keď si práve ju vybrali ako kandidátku na prezidenta. Bol to pre ňu nevídaný kariérny skok, aj keď priekopníkom v znevažovaní funkcie prezidenta bol už jej predchodca.

Liberálne etalóny slušnosti

Veľvyslanec v zahraničí reprezentuje nielen svoju republiku, ale aj hlavu štátu. Ak Čaputovej neprekáža, že ju bude v zahraničí reprezentovať Kočnerov spolupáchateľ, mala by brať ohľad aspoň na to, že veľvyslanec reprezentuje aj Slovensko.

Je preto o to trápnejšie, keď tieto liberálne etalóny slušnosti vyzývajú každého, kto sa len spomenul v Kočnerových správach, na odstupovanie, no ak ide o osoby z ich politického tábora, tam neprekáža ani priamy Kočnerov spolupáchateľ, ani Kočnerov brat v kampani Čaputovej. Kočnerov brat síce za skutky svojho brata nemôže, no ja si len skúšam predstaviť, čo by sa o ňom písalo, keby nebol u Čaputovej, ale bol by zamestnaný napríklad ako vrátnik na najvyššom súde za éry predsedovania Harabina.

Verím, že Matovič nesklame a pred prezidentským palácom zvolá protest, kde vykričí Čaputovej, že Kočnerov kumpán nemôže byť v slušnej spoločnosti veľvyslancom. Očakávam, že aj Truban spolu s Beblavým a Hlinom zvolajú tlačovku, kde sa ohradia voči starým Kočnerovým politikom. Ak sa tak nestane, znamená to, že títo samozvaní tzv. noví politici len balamutia ľudí, že prinesú nejakú zmenu. Treba si potom položiť aj otázku, či je Smer-SD teraz vo vláde reprezentovaný Pellegrinim s Čaputovou dohodnutý a politický súboj iba predstierajú. Vymenenie smeráckej kleptomanskej oligarchie za digitálno-narkomanskú totiž nijakú zmenu ani nemôže priniesť.

KTO JE MICHAL KOVÁČ ML.

 

Michal Kováč mladší je syn prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Dlho pracoval ako vedúci slovenského ekonomického a kultúrneho úradu na Taiwane, kde sa však zaplietol v pochybných finančných machináciách, ktoré dosahovali hodnotu 30 miliónov eur. Jeho meno figurovalo aj v jednej z najznámejších káuz na Slovensku – Technopol, do ktorej bol zapletený spolu s Mariánom Kočnerom. Kováč ml. bol od decembra 1995 na Slovensku trestne stíhaný pre navádzanie na podvod. V júni 1996 chcel ísť do Nemecka vypovedať, ale na hraničnom priechode s Rakúskom ho policajti zastavili a ako stíhanej osobe mu odobrali pas. „V Nemecku odsúdený P. Krylov tvrdí, že M. Kováč ml. ho nahováral, aby zorganizoval podvod voči Technopolu cez firmu Introcommerce. V decembri 1995 major Valenčík obvinil M. Kováča ml. z navádzania na spáchanie trestného činu podvodu,“ napísal v roku 1996 v denníku SME Peter Tóth. V roku 2015 sa začalo vyšetrovanie na Taiwane za spreneveru 30 miliónov eur, kde figuroval aj syn bývalého prezidenta. Po tom, ako sa vrátil na Slovensko, ho polícia začala opäť vyšetrovať v spojitosti s kauzou Technopol. Milosť, ktorú mu udelil jeho otec, zrušil parlament zároveň s Mečiarovými amnestiami. Konanie voči nemu v kauze Technopol s medzinárodným presahom už pred sedemnástimi rokmi zastavil nemecký krajinský súd v Mníchove. Kováča ml. prezidentka Čaputová vymenovala za vedúceho diplomatickej misie v Spojených arabských emirátoch s odôvodnením, že nevidela dôvod urobiť iné rozhodnutie, ako urobila vláda a výbor. Michal Kováč mladší, ktorý by mal sídliť v Abú Dhabí, sa mohol stať veľvyslancom len po vopred dosiahnutej dohode medzi prezidentkou, predsedom vlády a ministrom zahraničných vecí. Ak by s jeho nomináciou ktorákoľvek z uvedených strán nesúhlasila, tak sa veľvyslancom nestane. „Veľmi si želám, aby ste sa pri výkone svojej práce, podobne ako ja, snažili o presadzovanie hodnôt SR, tak aby Slovensko bolo vnímané ako krajina, ktorá reprezentuje hodnoty demokracie, spravodlivosti, medzinárodných pravidiel,“ povedala Čaputová pri vymenovaní Kováča do funkcie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.