KOLÁČE BEZ PRÁCE

Ponúkanie riešení na zbohatnutie bez námahy je vymývaním mozgov našincom

Foto KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 14.12.2019

Provokujúci text na jednom z portálov, ktorý akoby sa pokúšal „zvyšovať finančnú gramotnosť“ a núka riešenia na zbohatnutie typu „bez práce koláče“, je vymývaním mozgov našincom. S cieľom len aby „koláč“ pre vlastníkov bánk, poisťovní a najmä investičných fondov najrôznejšieho typu bol väčší a ešte väčší.

A spomenul som si na kalendáre, ktoré vydávali slovenské banky, najstarší v roku 1912 vydala ružomberská Úverná banka (neskoršia Slovenská banka). Naďabil som na rady ako zbohatnúť, lebo – byť bohatým je pravdepodobne túžbou všetkých, aj keď si navzájom vinšujeme „iba“ zdravie. Boli to „praktické rady“ pre všetkých. Uvedieme len tri z nich, aby sme priveľmi nepodliezli úroveň rád typu „bez práce koláče“.

Finančná nezávislosť

Vykrmovaným husiam či kačiciam dajte prežrieť s kukuricou aj menší kovový peniaz, podporí to ich trávenie a na základe toho priberú na váhe. – Pri stavbe dreveného domu medzi základné brvná vložte do rohovej väzby kovový peniaz, aby nastávajúcemu majiteľovi a obyvateľovi domu pričaroval ďalšie peniaze, a teda aj dostatok životných potrieb. – Svrbenie pravej dlane znamená neočakávaný výdavok alebo príjem peňazí, ak sa poškrabete, ide o výdavky, teda neškrabte sa... Hľa, šikovný návod na úspešnú akumuláciu bohatstva... Všetko sa vždy začína otázkou typu čo by ste robili, keby ste to mohli robiť? Ak by ste mali dostatok peňazí, dali by ste výpoveď a... robili by ste dobrovoľníka na plný úväzok? Čľupkali by ste sa v mori? Áno, finančná nezávislosť znamená byť pánom svojho času, môžete vylihovať v posteli, šňupať tabak i dačo „lepšie“. No naozaj má byť cieľom človeka dosiahnuť v živote bod, keď už nemusí pracovať, „byť za vodou“? Veď sami to určite poznáte, počuli ste, boli ste svedkom obyčajného ľudského príbehu: v pondelok Jano vyhlásil, že už je za vodou a v stredu mal pohreb. Keď zomrel Konštantín Veľký, našli závet a vyplnili mu ho: truhlu nieslo desať najlepších lekárov – na znak toho, že ak príde tvoj čas odchodu, ani najlepší lekári ti nepomôžu; z truhly mu viseli ruky – aby všetci videli, že ich má čisté a za truhlou rozhadzovali peniaze – na znak toho, že človek si do hrobu nič z bohatstva nezoberie. Bez toho, aby sme chceli moralizovať, aj vám raz budú nad hrobom spievať: „Kam sa podela túžba po márnostiach? Kde je to zlato, kde je striebro...?“ Samozrejme, že je lepšie peniaze mať a byť zdravý, ako ich nemať a byť chorý. Aj cesta k nim býva rôzna, aj vyhrať sa dajú (koľkí hráči však vyhrajú a koľkí skrachujú?), aj zdediť, aj inkasovať dividendy. Napokon aj autori receptu „bez práce koláče“ uvádzajú, že môžete si osvojiť „niekoľko jednoduchých ekonomických konceptov, ale stále si to bude vyžadovať množstvo tvrdej práce“. Tak ako: „Bez práce koláče“?

Kapitál rovná sa peniaze

Priatelia, dajú sa vôbec „nasmerovať naše obmedzené zdroje na splnenie všetkých našich potrieb“? Áno, existujú tri spôsoby (faktory), ako dosiahnuť príjem (teda peniaze) – pôda, práca a kapitál. Čítame: „Ak chcete prestať pracovať, musíte mať k dispozícii ďalšie dva faktory,“ teda pôdu (ktorá prináša peniaze buď prenájmom, alebo prácou na nej) a kapitál. A čo je to ten kapitál? Napríklad traktor, ktorý zarába peniaze – ide o „fyzický kapitál“. „Duševný kapitál“ sú tiež peniaze (hodnota akéhokoľvek majetku, ktorý ste získali prostredníctvom nápadov, ako sú patenty alebo knihy) a „finančný kapitál“ sú peniaze, ktoré prinášajú ďalšie peniaze. Zjednodušene teda kapitál rovná sa peniaze. Čo to teda píšu? Že ak chcete prestať pracovať, musíte mať k dispozícii peniaze a peniaze. Poznáme to: na vojnu treba peniaze, peníze a peňeži.

Na banky si treba dať pozor aj preto, že sme všetky predali zahraničným „investorom“, a tí nemajú s nami zľutovania.

Ak ste nezdedili „peňazotvorné“ polia a peniaze (kapitál), jednoduchý plán na finančnú nezávislosť je len a len práca. Dokonca aj keď ste zdedili polia, a pri nemožnosti bohatnúť ich obrábaním (EÚ-princípy a platby tomu nepomáhajú) predáte ich a peniaze vložíte do banky. No pri súčasnej úrokovej miere, ktorú dokonca až do mínusovej podoby(!) tlačí tlačenie peňazí zo vzduchu (ako to teraz robí aj Európska centrálna banka), peňazí máte čoraz menej.

Autori tézy „bez práce koláče“ buď vlastnia všelijaké tie investičné fondy, alebo vlastníci fondov ich dobre „futrujú“. Veď to ani netaja: „Ako sa teda dostanete od práce, ako svojho jediného zdroja príjmu, k cieľu, že už nebudete musieť pracovať? Musíte nasmerovať tok príjmov z tejto práce na investície do nehnuteľnosti alebo kapitálu.“ Autori radia časť svojho príjmu z práce investovať do fondov, aby vám vytvoril stály príjem. Teda neukladať peniaze na bežný účet v banke. „V opačnom prípade sa k finančnej nezávislosti nikdy nedopracujete.“

Nuž plánujte, deľte svoje výdavky do kategórie „potrieb“ a „želaní“. Uhraďte potreby vyplývajúce z minulosti (splátky za pôžičky), uspokojujte súčasne potreby (menej želania) a investujte do príjmov v budúcnosti. Autori majú pravdu, ak nás pri výdavkoch nabádajú na šetrenie, treba to brať vážne, lebo až sedem z desiatich Slovákov míňa na veci a služby, ktoré nepotrebujú. Núkajú síce „bez práce koláče“, ale v podstate hovoria to isté, čo vedel už Ľudovít Štúr: treba veľa tvoriť a málo troviť. 

Poplatková politika

Naša rada: odkladajte si peniaze vždy, keď sa to dá, ale na banky si treba dať pozor aj preto, že sme všetky predali zahraničným „investorom“, a tí nemajú s nami zľutovania. Úroky z vkladov škrtajú a „tešia“ svojich klientov poplatkami aj za „pozretie z okna“. To oni majú „bez práce koláče“ a lifrujú ich za hranice! Zisky bankového sektora vzrástli z 560 mil. eur v roku 2014 na 639 mil. eur vlani a v tomto roku by mali dosiahnuť 700 miliónov. Nie je to však zisk z poskytovania úverov, zarábajú na svojej novej poplatkovej politike. Za rok zvýšili poplatky od 20 do 233 percent. Je správne, že vláda chce od bánk viac peňazí do rozpočtu, aby ich mohla „rozdať ľuďom“? Je, pokiaľ rast bankového odvodu na budúci rok o 130 miliónov eur bude sprevádzať aj krok B) – vláda nedopustí, aby túto ťarchu vyinkasovali banky od ľudí (ako sa to záporným úrokom za vklady idú usilovať), a možno aj krok C) – založiť štátnu komerčnú banku či podporiť vznik peňažných družstiev.

Zvážte teda, či si peniaze uložíte v banke a v ktorej. Nedržte ich však doma v rúčke od dáždnika, aby ste o ne neprišli ako vo filme Dáždnik svätého Petra. Rada nad zlato: kupujte polia a obrábajte ich. Budete mať prácu i zdravé, domáce potraviny. Alebo cestujte a vzdelávajte sa. A buďte štedrí, „keď v krčme padne na zem minca, netreba ju zodvihnúť, ale nechať to na metlu, niečo patrí aj tým, čo upratujú“. Aj to je stará múdrosť z kalendárov slovenských bánk. Ani jedna z tých múdrostí však nehovorí, že môžu byť „bez práce koláče“. Pokiaľ, pravda, nevlastníte banku či investičný fond.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.