KOLÍKOVÁ: DEZINFORMÁTORI NA FACEBOOKU MÔŽU ÍSŤ DO BASY AŽ NA 10 ROKOV

Výška trestu pre tých, ktorí budú dezinformácie šíriť má byť odňatie slobody na 1 až 5 rokov. Trest odňatia slobody vo výške 4-10 rokov potom bude hroziť tým, ktorí spáchajú čin počas krízovej situácie alebo s pomocou cudzej moci.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 01.12.2021

Štát bude môcť po novom slovenským dezinformátorov trestať odňatím slobody až na niekoľko rokov. Tento návrh prinieslo Ministerstvo spravodlivosti SR na čele s Máriou Kolíkovou, ktorá navrhuje zaviesť paragraf, v ktorom bude definovaný trest za úmyselné šírenie dezinformácií. Trestať by sa malo za text, video alebo zvukovú nahrávku, v ktorých bude dezinformácia.

ČÍTAJTE TIEŽ: KOLÍKOVÁ: ŠÍRENIE NEPRAVDIVEJ INFORMÁCIE BUDE TRESTNÝM ČINOM

Tá bude vnímaná ako „nepravdivá informácia, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“. Výška trestu pre tých, ktorí budú dezinformácie šíriť má byť odňatie slobody na 1 až 5 rokov. Trest odňatia slobody vo výške 4-10 rokov potom bude hroziť tým, ktorí spáchajú čin počas krízovej situácie alebo s pomocou cudzej moci. Ak sa novelu nepodarí presadiť, dezinformátori by boli prísne trestaní za šírenie nepravdivých informácií, ktoré sa začali vo veľkom šíriť najmä po vypuknutí pandémie koronavírusu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.