KOLÍKOVÁ: KUCIAKOVA VRAŽDA BOLA ENORMNÝM ZÁSAHOM DO SRDCA DEMOKRACIE

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) konštatuje, že vznesenie obvinenia voči novinárom s ohľadom na jeho obsah v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a aj načasovanie tohto obvinenia dáva otázku smerom k orgánom činným v trestnom konaní, či rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 20.09.2021

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) konštatuje, že vznesenie obvinenia voči novinárom s ohľadom na jeho obsah v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a aj načasovanie tohto obvinenia dáva otázku smerom k orgánom činným v trestnom konaní, či rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla. „Na túto otázku budú musieť zrozumiteľne verejnosti odpovedať. Jednou z odpovedí je aj zrušenie tohto obvinenia,“ povedala Kolíková.

Dodala, že vražda novinára spred troch rokov bola enormným zásahom do srdca demokracie na Slovensku. Bolo preto prirodzené a nevyhnutné, aby vyšetrovanie bolo pod drobnohľadom novinárov. „Z tohto uhla pohľadu sa treba pozerať aj na dodržiavanie mlčanlivosti v rámci trestného konania. Jednalo sa a jedná sa o výnimočnú situáciu, ktorá súvisí s ochranou slobody prejavu, slobody tlače na Slovensku. Sloboda prejavu a právo na informácie sú základnými princípmi demokracie,“ uviedla ministerka. Dodala, že bez slobodnej práce novinárov nemôže fungovať demokratická spoločnosť ani právny štát.


Ministerka zareagovala aj na zákaz pre špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica zúčastňovať sa na medzirezortných aktivitách mimo prokuratúr, vrátane účasti na pracovnej skupine Bezpečnostnej rady SR, ako aj na pracovnej skupine k zmene paragrafu 363 Trestného poriadku. Uviedla, že to nepovažuje za signál o spolupráci kľúčových inštitúcií pre oblasť spravodlivosti.

Vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III František Spusta obvinil minulý týždeň novinárov Denníka N z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Podľa Trestného zákona im hrozí ročné väzenie. Denník N doplnil, že za obvinením stojí trestné oznámenie bývalého novinára a expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.