KOLÍKOVÁ: NESPOCHYBŇUJEM SLOVENSKÚ ADVOKÁTSKU KOMORU

Kvalitná a dôveryhodná advokácia je podľa Kolíkovej základným pilierom prístupu ľudí k spravodlivosti.

Foto SITA/BRAnislav bibel
Dátum 11.06.2021

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa obrátila na Benátsku komisiu s otázkou, aká je zodpovednosť štátu nastaviť právne mechanizmy tak, aby v prípade, že dôjde k vážnym pochybeniam v advokácii, ktoré krivia spravodlivosť, došlo k náprave a k vyvodeniu zodpovednosti. Tiež či by k vyššej kvalite poskytovania právnych služieb neviedla cesta cez vytvorenie priestoru pre viaceré stavovské organizácie. Uviedla to v piatok na Konferencii advokátov 2021.

Zdôraznila, že kľúčom musí byť nezávislá advokácia, do ktorej štát nesmie zasahovať. „Na druhej strane, je legitímne pýtať sa, aký mechanizmus pre vyvodzovanie zodpovednosti v prípade pochybení je na mieste a v akej miere má mať verejná moc možnosť kontrolovať daný mechanizmus,“ spresnila Kolíková v príhovore, ktorý TASR poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Ministerka zdôraznila, že advokátom sa do budúcnosti možno zvýšia právomoci pri zápisoch do obchodného registra. „Nijako nespochybňujem Slovenskú advokátsku komoru v otázke vyvodzovania zodpovednosti. Ale tak ako sme sa rozhodli pri iných právnických profesiách trochu posilniť postavenie štátu cez nastavenie novej formy verejného dohľadu, je na mieste otázka, či aj tu nie je tento priestor,“ podotkla. Kvalitná a dôveryhodná advokácia je podľa Kolíkovej základným pilierom prístupu ľudí k spravodlivosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.