KOLÍKOVÁ PREDSTAVILA NOVELU INFOZÁKONA NA ZVÝŠENIE TRANSPARENTNOSTI VEREJNEJ SPRÁVY

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková: Už sme prijali opatrenie o zverejňovaní zmlúv na internete, takže vieme, aký biznis štát robí. Vieme s kým ho robí, pretože máme protischránkový zákon. Teraz chceme ešte viac odkrývať všetky ostatné oblasti, aby sme čo najlepšie vedeli, ako sú naozaj spravované verejné financie.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 29.11.2021

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) predstavila novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorého cieľom je zvýšiť transparentnosť verejnej správy. Navrhovaná právna úprava zahŕňa aj transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 20. júna 2019 o otvorených dátach a opakovanom použití informácií verejného sektora a implementáciu požiadaviek vyplývajúcich z Programového vyhlásenia vlády SR. Novelu infozákona ministerstvo spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania. Šéfka rezortu spravodlivosti o tom informovala na dnešnej tlačovej besede.

„Už sme prijali opatrenie o zverejňovaní zmlúv na internete, takže vieme, aký biznis štát robí. Vieme s kým ho robí, pretože máme protischránkový zákon. Teraz chceme ešte viac odkrývať všetky ostatné oblasti, aby sme čo najlepšie vedeli, ako sú naozaj spravované verejné financie,“ povedala Kolíková.


Ministerstvo spravodlivosti navrhuje napríklad povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám či povinné zverejňovanie informácií o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu aj o úspešných kandidátoch na verejnú funkciu. „Zavádzame zverejňovanie štúdií a analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje v maximálnej možnej miere,“ pokračovala ministerka. Rezort v predkladanom návrhu pripúšťa výnimku zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou a rozširuje povinnosť vyplývajúcu zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na štátne firmy a dcérske spoločnosti v druhom a treťom rade.

„Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej v rámci infozákona. Predpokladám, že bude ešte veľmi veľká debata naprieč súkromným sektorom, cez mimovládne organizácie a všetky subjekty, ktoré sú nejak dotknuté zverejňovaním informácii, osobitne aj štátnym sektorom,“ doplnil Kolíková s tým, že sa sústredí sa na to, aby bol prijatý aktuálny návrh novely. Pripomenula, že v minulosti bola zmena infozákona stiahnutá, pretože nebola dohoda na jej znení. „Preto som presvedčená, že ak sa teraz sústredím na záväzky z programového vyhlásenia vlády a transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, tak v tejto časti budem úspešná. Ostatné požiadavky, ktoré vyvstanú z medzirezortného pripomienkového konania by som rada riešila v inej väčšej novele,“ uzavrela.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.