KOLÍKOVÁ: ŠÉFOM SIS UŽ BUDE MÔCŤ BYŤ HOCIKTO

Mária Kolíková, poslankyňa NR SR za SaS, exministerka spravodlivosti: Zákon jasne hovorí, že SIS vedie riaditeľ. A tu sa vlastne vytvára priestor, aby to viedol človek, ktorý nemá žiadny vzťah s predchádzajúcim riaditeľom SIS riadne vymenovaným prezidentkou.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 28.02.2024

Výbor Národnej rady SR pre kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS) v utorok o zmene štatútu SIS nerokoval. Mimoriadne zasadnutie sa neuskutočnilo. Dôvodom bolo pretrvávajúce rokovanie pléna. Predsedníčka výboru Mária Kolíková (SaS) považuje za „hanbu a výsmech parlamentnej demokracii“, že aspoň na pár minút nebola v pléne odhlasovaná prestávka, aby sa výbor mohol uskutočniť.

„Je pravda, že členovia výboru už mali možnosť oboznámiť sa so zmenou štatútu, je im k dispozícii, ale tento výbor bol dôležitý, aby námestník SIS vysvetlil, ako vyriešil otázku súladu tejto zmeny štatútu so zákonom,“ zdôvodnila exministerka spravodlivosti. Dodala, že pre štatút zvažuje podanie na generálnu prokuratúru.

Myslí si, že v teste zákonnosti neobstojí. Štatút podľa nej mení to, čo hovorí samotný zákon. „Zákon jasne hovorí, že SIS vedie riaditeľ. A tu sa vlastne vytvára priestor, aby to viedol človek, ktorý nemá žiadny vzťah s predchádzajúcim riaditeľom SIS riadne vymenovaným prezidentkou,“ skonštatovala. Podľa nej je teraz vytvorený priestor na to, aby Slovenskú informačnú službu mohol viesť ktokoľvek.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.