KOLLÁR: NÁŠ ŠTÁT JE PLNÝ SILY, ELÁNU A ENERGIE

Boris Kollár, predseda NR SR a predseda hnutia Sme rodina: Myslím si, že Slovensko preukázalo, že je životaschopné a želám mu ďalšie desiatky a stovky rokov, aby napredovalo, aby sme sa rozvíjali a aby ľudia boli hrdí a radi, že sú Slováci.

Foto ARCHÍV
Dátum 01.01.2023

Slovenská republika oslavuje 30 rokov samostatnosti. Ako ste prežívali moment jej vzniku v roku 1993, ako hodnotíte jej štátotvorný príbeh a kam podľa vás povedú jej ďalšie kroky?

Boris Kollár, predseda NR SR a predseda hnutia Sme rodina: Pamätám si na rok 1992, keď som bol mladý človek, mal som niečo vyše 20 rokov. Vtedy nám púšťali film o tom, čo by sa stalo, keby sa Česko-Slovensko rozdelilo. To bol horor, katastrofický scenár a ako mladého človeka ma premkla úzkosť a strach, že toto keď sa stane, tak to bude katastrofa. Naozaj som to v tom čase tak vnímal, že som občan Česko-Slovenska a nevedel som si predstaviť, že sa tieto dva bratské národy rozdelia. Myslím si, že keby bolo v tom čase referendum, tak by určite neprešlo a ľudia by hlasovali za to, aby sme ostali v spoločnom štáte. Ale história nám ukázala, že sa to vyvinulo inak a dnes to hodnotím ako správne. Sme dva samostatné štáty, ktoré išli svojou cestou a nakoniec sme sa obaja v roku 2004 vrátili späť do jedného európskeho domu ako dva rovnocenné štáty. Máme 30 rokov, sme dospelí, ale už máme nejaké skúsenosti. Náš štát je plný sily, elánu a energie budovať ten život. Pevne verím, že Slovensko má pred sebou ešte veľmi veľa pozitívnych vecí, ktoré ho čakajú, pretože sme veľmi životaschopní. Dokázali sme, že sa o seba vieme postarať, vieme sa hrdo postaviť voči ostatným štátom, ktoré majú svoju štátnosť, hranice a krajinu podstatne dlhšie. Sme rovnoprávnym členom EÚ, za čo som vďačný, lebo nám to umožnilo veľmi veľa vecí. Veľkým míľnikom bolo prijatie Slovenska do NATO a EÚ, potom hodnotím veľmi pozitívne rok 2009, keď sme sa stali členom eurozóny. Myslím si, že Slovensko preukázalo, že je životaschopné a želám mu ďalšie desiatky a stovky rokov, aby napredovalo, aby sme sa rozvíjali a aby ľudia boli hrdí a radi, že sú Slováci.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.