KOLLÁR: NECHYSTÁME NÁVRH NA ZMENU ÚSTAVY O REFERENDE

Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Po tomto verdikte hlava štátu informovala, že referendum o skrátení volebného obdobia vyhlási, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 20.11.2021

Hnutia Borisa Kollára Sme rodina nechystá návrh na zmenu ústavy, aby bolo možné referendom skrátiť volebné obdobie parlamentu. Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie Sme rodina. Kollár tento rok v júli hovoril o referende ako o najvyššej forme demokracie, ktorá by mala byť naplnená.

„My zatiaľ taký návrh nepripravujeme, ale ak takýto návrh dostaneme na stôl, potom budeme o ňom rokovať na klube hnutia a vláde, prípadne na koaličnej rade. Potom sa k tomu budeme môcť bližšie vyjadriť,“ napísalo v stanovisku tlačové oddelenie Sme rodina. Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Po verdikte ústavných sudcov hlava štátu informovala, že referendum o skrátení volebného obdobia vyhlási, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

Na konci septembra sa predseda Sme rodina Kollár po schôdzke s prezidentkou vyjadril, že za hnutie deklaroval pripravenosť prijať novelu ústavy. „Sme pripravení urobiť zmenu ústavy a umožniť občanom rozhodnúť sa, vyjadriť sa v referende o skrátení volebného obdobia,“ tvrdil Kollár. Vyjadril presvedčenie, že vláda takýto návrh pripraví. Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla agentúre SITA povedal, že „žiadna takáto právna úprava v rezorte spravodlivosti nie je pripravovaná a nie je k tomu ani koaličná zhoda“. Lehota, kedy bude opäť možné predložiť do parlamentu návrh na zmenu ústavy o konaní referenda o predčasných voľbách, uplynie 29. decembra. V júni totiž parlament neschválil takúto zmenu ústavy a návrh v tej istej veci možno predložiť až po šiestich mesiacoch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.